ΣΟΥΠΕΡκουπάτος «Θρύλος»!

Τέταρτη κατάκτηση σε τέσσερις εκδόσεις του Σούπερ Καπ μετράει πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξεκίνησε την αγωνιστική περίοδο 2018-2019, ακριβώς από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη: Σηκώνοντας τρόπαιο.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε του νεοσύστατου και σκληροτράχηλου συνόλου του ΑΝΟΓ με σκορ 11-4 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Βερόνα στην Ιταλία, με… ενδιάμεση στάση το Σάββατο την πρεμιέρα της Α1 ανδρών με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Σε ένα κατάμεστο κολυμβητήριο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και με ρυθμό, έβγαλε κόντρες, με τις οποίες κατάφερε να προηγηθεί 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο ΑΝΟΓ του Δημήτρη Μάζη ξεκίνησε με γκολ του Παπανικολάου, με εξαιρετικό τελείωμα που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γιόζιπ Πάβιτς (4-2), ενώ η Γλυφάδα κράτησε το σκορ στα ίδια επίπεδα με τον Θωμά Γαβαλά να πραγματοποιεί αποκρούσεις. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα γκολ με τον Δημήτρη Σκουμπάκη να σκοράρει από την περιφέρεια, κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο Σπύρος Φωτόπουλος με πολύ ωραία κίνηση από το φουνταριστό μείωσε σε 3-5, με τη Γλυφάδα να δείχνει μεγάλη συγκέντρωση στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα, ενόσω ο Αριστείδης Χαλυβόπουλος και ο Κώστας Κάκαρης έπαιρναν τα πρώτα τους λεπτά συμμετοχής ως παίκτες του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, τα δοκάρια και ο Θωμάς Γαβαλάς σταμάτησαν αρκετές προσπάθειες του Ολυμπιακού, ωστόσο στην άμυνα οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν δέχθηκαν απειλές. Αυτό άλλαξε όταν ο Παπανικολάου κέρδισε την αποβολή, όμως ο ΑΝΟΓ δεν σκόραρε εν τέλει, με τους «ερυθρόλευκους» να κλέβουν τη μπάλα.

Αμέσως μετά, ο Μουρίκης κέρδισε την ποινή όμως δόθηκε οφσάιντ σε πάσα προς το δοκάρι και έτσι το σκορ διατηρήθηκε στο ίδιο επίπεδο. Τη δυστοκία των δύο ομάδων έλυσε ο Μανώλης Μυλωνάκης, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο του τερέν, κολύμπησε γρήγορα και τελείωσε τη φάση για το 3-6 του Ολυμπιακού 2:16 πριν το φινάλε της 3ης περιόδου.

Στη συνέχεια, Φουντούλης και Νικολαΐδης ανέβασαν την τιμή του σκορ στο 3-8, όμως ο ΑΝΟΓ έπειτα από τάιμ άουτ του Μάζη σκόραρε για το 4-8 με δυνατό σουτ του Γιαννόπουλου στη λήξη της περιόδου.

Οκτώ λεπτά χώριζαν τον Ολυμπιακό από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, με τον Νικολαΐδη να σκοράρει για το 4-9 των «ερυθρόλευκων», ενώ ο Αλέξανδρος Γούνας κέρδισε και μετουσίωσε σε γκολ αποβολή υπέρ του για το 10-4.  Με τον Γαλανόπουλου στο τέρμα πια ο πρωταθλητής Ευρώπης κράτησε τη διαφορά στο -6 και αυτή αυξήθηκε με γκολ του Μουρίκη για το 11-4 δύο λεπτά πριν το τέλος.

Οκτάλεπτα: 1-4, 2-1, 1-3, 0-3.