Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου η ΕΛΛΑΔΑ!

Το καλό της πρόσωπο έδειξε ξανά η Εθνική ομάδα γυναικών, η οποία έβγαλε δυναμική αντίδραση και κατάφερε να προκριθεί στους «8» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση επικράτησε 12-8 της Κίνας στα προημιτελικά και τα χαμόγελα επανήλθαν στο ελληνικό στρατόπεδο, καθώς η Ελλάδα βρίσκεται στις καλύτερες οκτώ ομάδες στη Γκοανγκζού και τώρα ο στόχος είναι να πετύχουν κάτι μοναδικό, να αποκλείσουν τις πανίσχυρες ΗΠΑ τη Δευτέρα στις 08:00!

Διάθεση, φαντασία στην επίθεση και φρεσκάδα συνέθεσαν την εικόνα της «γαλανόλευκης» κόντρα στην Κίνα, η οποία είδε από νωρίς τις ορέξεις της Εθνικής ομάδας που ήθελε να επιστρέψει εμφατικά στο προσκήνιο και να δώσει απαντήσεις! Η Ελλάδα είχε 5/8 στον παίκτη παραπάνω συν 1/1 πέναλτι και έδειξε σαφώς βελτιωμένη σε αυτόν τον τομέα, ενώ στο λιγότερο δέχθηκε μόλις 2/8 γκολ.

Επίσης στην άμυνα, η Ιωάννα Σταματοπούλου έδωσε και αυτή απαντήσεις και κατέγραψε ποσοστό αποκρούσεων 60% με 12/20 σουτ, ενώ πρώτη σκόρερ και MVP του αγώνα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με 3/4 προσπάθειες για γκολ.

Πέραν της Σταματοπούλου που έπαιξε όλον τον αγώνα, η Χριστίνα Τσουκαλά αγωνίστηκε για 26:23 λεπτά, κάτι που είναι ομολογουμένως εντυπωσιακό.

Έτσι, η Ελλάδα βρίσκεται στους «8» με μια εξαιρετική εμφάνιση και δεν καταλάβαμε ποτέ πώς κάποιοι δεν έθεσαν ως ξεκάθαρο φαβορί τη «γαλανόλευκη», καθώς η Εθνική ήταν και αποδείχθηκε πολλά επίπεδα πάνω από την Κίνα.

Τα κορίτσια το ήθελαν πολύ από το πρώτο λεπτό και η Ελευθερία Πλευρίτου με το σήμα κατατεθέν της, μια πανέμορφη λόμπα από τη θέση «3» άνοιξε το σκορ, με τον Γιώργο Μορφέση να χειροκροτεί εν μέσω έντονης βροχόπτωσης.

Το δυναμικό ξεκίνημα της Εθνικής δεν περιορίστηκε εκεί, καθώς η Πλευρίτου με φοβερό σουτ στο παραπάνω, δοκάρι και μέσα έκανε το 2-1, η Έλενα Ξενάκη έκανε γιο-γιο την κινεζική άμυνα για το 3-1 από τα 2μ. και το οκτάλεπτο έκλεισε το γκολ της Νικόλ Ελευθεριάδου στο παραπάνω, με την Ελλάδα να γυρνάει εξαιρετικά τη μπάλα.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ειρήνη Νίνου σημείωσε το πρώτο της γκολ σε παγκόσμιο πρωτάθλημα σε παίκτη παραπάνω με ένα φοβερό σουτ, ενώ η Αβραμίδου έδειξε την κλάση της από την περιφέρεια γράφοντας το 6-2!

Στο τρίτο οκτάλεπτο η αρχηγός, Αλεξάνδρα Ασημάκη, επέβαλλε την τάξη με λόμπα από τα 2μ. της επίθεσης για το 7-3, ενώ η Ελευθερία Πλευρίτου και πάλι σε παραπάνω λίγο αργότερα έκανε το 8-4, με την Ιωάννα Χυδηριώτη να σκοράρει για το 9-4 με ένα δυνατό σκαστό σουτ για το 9-5!

Την τρίτη περίοδο έκλεισε το γκολ της Άλκηστης Αβραμίδου, ένα έργο τέχνης δια χειρός της έμπειρης διεθνούς που είδε εκτός εστίας την Κινέζα τερματοφύλακα και της δημιούργησε εφιάλτες!

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Χριστίνα Τσουκαλά με πέναλτι έκανε το 11-7 και η Ιωάννα Χυδηριώτη έγραψε το τελικό σκορ στον παίκτη παραπάνω για το 12-8!

Στα παρακάτω στατιστικά υπάρχει ένα λάθος, καθώς η Ιωάννα Χυδηριώτη έχει 2 γκολ και η Χριστίνα Τσουκαλά 1.