Σούπερ άμυνα η Βουλιαγμένη κόντρα στον Εθνικό!

by Alekos Koumanis

Τη νίκη επί του Εθνικού Πειραιώς πανηγύρισε το Σάββατο ο ΝΟ Βουλιαγμένης που τις τελευταίες αγωνιστικές παρουσιάζεται βελτιωμένος, καθώς η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν επικράτησε με το ιδιαίτερο σκορ 7-1.

Ιδιαίτερο διότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μόλις δύο γκολ, ενώ στη συνέχεια η παρέα του Χρήστου Αφρουδάκη με εφαλτήριο την άμυνα και τον Άντονι Χρύσανθος κατάφερε με σερί 6-0 να πάρει εν τέλει το θετικό αποτέλεσμα.

Έτσι η ομάδα της Βουλιαγμένης παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό μπροστά από τον Απόλλωνα, ενώ ο Εθνικός υποχώρησε στην 6η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον 5ο ΠΑΟΚ.

Στα δύο πρώτα οκτάλεπτα ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός, με τις δύο ομάδες νωθρές. Το ημίχρονο τελείωσε με 1-1, με γκολ των Τεσάνοβιτς (Εθνικός) και Καλογερόπουλου (ΝΟΒ) στο δεύτερο οκτάλεπτο (το πρώτο οκτάλεπτο είχε λήξει 0-0). Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Κόλιανιν επιβλήθηκε κατά κράτος και πέτυχε ένα σερί 6-0 (από τρία γκολ σε γ’ και δ΄περίοδο) παίρνοντας τη νίκη με σκόρερ τους Μπάσιτς 2, Γκιουβέτση 2, Αφρουδάκη και Τίγκα, καθώς ο Εθνικός δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, κάτι που ενδεχομένως αδικεί και την εμφάνιση του Φίλιππου Καραμπέτσου στην «κυανόλευκη» εστία.

Τα οκτάλεπτα: 0-0, 1-1, 3-0, 3-0

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 2, Καλογερόπουλος 2, Γκιουβέτσης 1, Κουρούβανης Ν., Γούβης, Αφρουδάκης 1, Δήμου Π., Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Σταμέλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 1, Καλαϊτζής, Λιαπάκης, Παπαδόγκωνας, Καραβιώτης, Φώσκολος, Μπεριστιάνος, Μαθιόπουλος, Βαλιανάτος, Σπηλιώπουλος, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης.

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός