Πρωταθλήτρια Ευρώπης και πάλι η Κίνεφ Κίρισι

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά η Κίρισι πρωταθλήτρια Ευρώπης σε ένα καταπληκτικό αγώνα ο οποίος κρίθηκε στα πέναλτι. Το σκορ στη λήξη του αγώνα ήταν 8-8, οι δυο ομάδες μπήκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Η διοργανώτρια Κίρισι, επικράτησε με 12-13 τελικά της Σαμπαντέλ.

Το παιχνίδι ήταν τρομερά αμφίρροπο και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3. Στη δεύτερη περίοδο οι Ρωσίδες πήραν το προβάδισμα με 5-3, η Σαμπαντέλ μείωσε σε 6-5 πριν την τελευταία περίοδο και έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε. Εκεί όπου η Κίρισι έφτασε να προηγηθεί με 8-7, αλλά η Νιούσουλ λίγο πριν την εκπνοή ισοφάρισε οδηγώντας τον αγώνα στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Καρνάουχ απέκρουσε το πέναλτι της Φόρκα και χάρισε τον τίτλο στην ομάδα της.

Η Ελληνίδα Ναταλία Μαρκοπούλου ήταν η διαιτητής του αγώνα στον μεγάλο αυτό τελικό.

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ – ΚΙΝΕΦ ΚΙΡΙΣΙ 8-8 (12-13 στα πέναλτι) (3-3, 0-2, 2-1, 3-2 )

Σαμπαντέλ: Νιούσουλ Κ. 3, Ντόμενεκ 2, Έσπαρ Α., Ορτίθ 1, Γκαρθία Μ. 1

Κίνεφ Κίρισι: Ριζκόβα 3, Κρίμερ 2, Σιμάνοβιτς 1, Σομπόλεβα 1, Ιβάνοβα 1

Και ο αγώνας μεταξύ Ουίπεστ και Οριζόντε κρίθηκε επίσης στα πένταλτι με τους Ιταλούς να παίρνουν την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ  ΟΥΙΠΕΣΤ- ΟΡΙΖΟΝΤΕ 10-11

Οκτάλεπτα: 0-3, 3-0, 1-2, 2-1   6-6 στην κανονική διάρκεια 4-5 στα πέναλτι