Προκρίθηκε στον τελικό του 1 μ. Α’ κατηγορίας ο Τσιρίκος, για λίγο εκτός στα 10 μ. Β’ η Γεωργοπούλου

Ο Θάνος Τσιρίκος είναι ο πρώτος από τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που προκρίνεται σε τελικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καταδύσεων Νέων – Νεανίδων της Ριέκας στην Κορατία. Ο νεαρός πρωταθλητής μας κατέλαβε τη 12η θέση, με 422,95 βαθμούς, στον προκριματικό των καταδύσεων από 1μ., της Α’ κατηγορίας Αγοριών, το μεσημέρι της Τετάρτης (23/6) -τρίτη μέρας των αγώνων- και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος που θα γίνει το βράδυ.

Στον προκριματικό των 10 μ. Σταθερά, Α’ κατηγορίας Κοριτσιών, η Λυδία Γεωργοπούλου κατέλαβε τη 13η θέση με 295,15 βαθμούς και για μόλις 0,85 εκατοστά του βαθμού έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί στον Τελικό.

Στον χθεσινό προκριματικό στα 3 μ. Β’ Κατηγορίας Κοριτσιών: 20η θέση η Άννα Μαρία Σαχίνη με 268,40 βαθμούς, 24η θέση η Σταυρούλα Χαλέμου με 260,00 βαθμούς.Τα κορίτσια δεν κατάφεραν να μπούν στον τελικό του αγωνίσματος. Σημειωτέον ότι έχουν να λάβουν μέρος σε αγώνες από τον Δεκέμβριο 2019, λόγω covid-19. Για τη δε Σταυρούλα Χαλέμου είναι η πρώτη της συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων.

ΠΗΓΗ: koe.org.gr