Παρθενική νίκη… και με ανατροπή για την ΑΕΚ!

Σημαντική εκτός έδρας νίκη, την πρώτη της στην Α’ γυναικών,  με ανατροπή πέτυχε η ΑΕΚ, στη 2η αγωνιστική της Α’ Γυναικών, επικρατώντας στη Λάρισα με 12-9 του τοπικού ΝΟΛ.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 3-2 στην πρώτη περίοδο, όμως ο ΝΟ Λάρισας κατάφερε και προηγήθηκε με 8-7 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, τα κορίτσια της Κικής Λιόση ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους και έφτασαν στη νίκη με 12-9, με τη Μπαλωμενάκη να σκοράρει τρία και τη Στρατιδάκη το έσχατο γκολ της «Ένωσης».

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η πολύπειρη Μαρία Μπαλωμενάκη με τέσσερα τέρματα, ενώ τρία πέτυχαν οι Ηρώ Καριπίδου και Ζοφώλη.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΕΚ   9-12

Τα οκτάλεπτα: 2-3 , 3-3 , 3-1 , 1-5

ΝΟ Λάρισας (Γιάννης Θεοχάρης): Καζάνα, Κόκκινου, Τουλουμτζίδου, Τζελέπη, Καριπίδου Μ. 2, Πρίφτη, Κολτσίδα 2, Πετάση, Μανιάτη, Χασιώτη, Σολανάκη 2, Καριπίδου Η. 3, Βασιλοπούλου, Ζοφώλη

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Τσουρή, Πρωτόπαπα 1, Λούδη Α. 2, Λούδη Ε. 1, Πάτερου, Μαστρόκαλου, Μπενέκου, Στρατηδάκη 1, Ζοφώλη 3, Μπαλωμενάκη 4, Παντελίδου, Γροζοπούλου, Καράβου, Τσοπέλα, Λαβί

Διαιτητές: Χατζηγούλας, Αντζουλάκος

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γκούγκλιας