ΝΑΙ ΡΕ ΘΡΥΛΕ!

Στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός!

Παρότι αγχώθηκε απρόβλεπτα, εν τέλει ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει το πρώτο βήμα για την είσοδο του στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας 6-5 με πολύ άγχος της Σπαντάου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου άγγιξε την «αυτοκτονία» στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τίτλο του φαβορί να βαραίνει τον νταμπλούχο Ελλάδος, ωστόσο η άμυνα, τα γκολ του Γενηδουνιά, οι αποκρούσεις του Πάβιτς και ένα τρομερό κλέψιμο του Δερβίση και μια καταπληκτική άμυνα του Μπούσλιε στον αντίπαλο φουνταριστό στην έσχατη φάση του αγώνα έστειλαν τον «Θρύλο» στα ημιτελικά του #FINAL8.

Σίγουρα οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερα, πλέον έφυγε το άγχος και τώρα αναμένουν τον αντίπαλό τους από την αναμέτρηση Μπαρτσελονέτα – Έγκερ.

Ολυμπιακός – Σπαντάου 6-5

1ο οκτάλεπτο: Ο Γιάννης Φουντούλης στην πρώτη επίθεση του αγώνα άνοιξε το σκορ με όμορφο σκαστό σουτ για τον Ολυμπιακό (1-0), ενώ σήκωσε τη γροθιά του για να το πανηγυρίσει.

Αμέσως μετά, ο Πάβιτς απέκρουσε εξ επαφής προσπάθεια της Σπαντάου σε παίκτη παραπάνω.

Στη συνέχεια, ο Μουρίκης κέρδισε την ποινή έξυπνα με τον Αλέξανδρο Γούνα να σκοράρει από αριστερά, περνώντας τη μπάλα από το μπλοκ (2-0).

O Μουρίκης συνέχισε να προσφέρει κερδίζοντας πέναλτι από τον Ντέντοβιτς, με τον Γιάννη Φουντούλη να μην ευστοχεί στο πέναλτι, με τον Μπάκσα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Πολλά λεπτά χωρίς γκολ ακολούθησαν και για τις δύο ομάδες, με τον Μουρίκη να κερδίζει ποινή στη γερμανική ζώνη, ωστόσο σε διπλή προσπάθεια ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε (2-0).

2ο οκτάλεπτο: Με άμυνα ζώνης ξεκίνησε ξανά η Σπαντάου στη δεύτερη περίοδο, ενόσω στην αντίπερα όχθη ο Πάβιτς έδειχνε απροσπέλαστος.

Αμέσως μετά, ο Γενηδουνιάς πήρε το όπλο του και σκόραρε με σκαστό σουτ από δεξιά, πετυχαίνοντας το 30ο γκολ του στη διοργάνωση (3-0).

Στη συνέχεια, με καταπληκτική άμυνα σε παίκτη λιγότερο, ο Μυλωνάκης έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε την αποβολή στην κόντρα, με τον Θοδωρή Βλάχο να καλεί τάιμ άουτ νωρίς, ωστόσο δεν επιτεύχθηκε κάποιο γκολ.

1:51 πριν τη λήξη του οκταλέπτου, ο Ντέντοβιτς με ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον Πάβιτς για το 3-1, σημειώνοντας το πρώτο γκολ της Σπαντάου στο #FINAL8.

26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του οκταλέπτου ο Μπούσλιε δέχθηκε αυστηρή ποινή, ωστόσο ο Πάβιτς δήλωσε «παρών», με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-1.

3ο οκτάλεπτο: Με φοβερό γκολ του Αργυρόπουλο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον νεαρό παίκτη να γράφει το 4-1 και να πανηγυρίζει.

Η Σπαντάου με γκολ στο παραπάνω από τον Κίπερς έκανε το 4-2, απαντώντας άμεσα στο τέρμα του Αργυρόπουλου.

Με τον ίδιο τρόπο η Σπαντάου κατάφερε να μειώσει στο γκολ (4-3), με σκόρερ τον Τζίνγκλινγκ στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κερδίσει όμως αποβολή με τον Μουρίκη αμέσως μετά.

Στο παραπάνω, οι «ερυθρόλευκοι» ξανά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στη συνέχεια δόθηκε πολύ αυστηρή ποινή στον Φουντούλη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα, με τον Θοδωρή Βλάχο να δέχεται κίτρινη κάρτα.

Η απόλυτη ψυχρολουσία ήρθε με γκολ του Σταμ ξανά στο παραπάνω για το 4-4, με τον Ολυμπιακό να δέχεται σωρεία ποινών από το διαιτητικό δίδυμο.

Στα 29” ο Ομπράντοβιτς κερδίζει ποινή, ενώ έγινε και δεύτερη αποβολή στην ίδια φάση με τον Γενηδουνιά να πυροβολεί τη Σπαντάου για το 5-4!

4ο οκτάλεπτο: Πάλι ο Γενηδουνιάς αγρίεψε ξανά τον Ολυμπιακό με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, το οποίο 4:32 πριν τη λήξη έκανε το 6-4.

2:48 πριν το τέλος ο Πάβιτς έκανε την απόκρουση του αγώνα εξ επαφής σε παίκτη λιγότερο κρατώντας τον Ολυμπιακό μπροστά με προβάδισμα νίκης.

1:23 ο Πάβιτς ξανά απέκρουσε σε παίκτη λιγότερο και έγινε «φύλακας άγγελος» του Ολυμπιακού στον προημιτελικό!

0:56 ο Ντέντοβιτς, ωστόσο μείωσε στο γκολ για το 6-5 της Σπαντάου.

Στο τελευταία πέντε δευτερόλεπτα ένα τρομερό κλέψιμο του Δερβίση έστειλε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά!

Οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 2-3, 1-1.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος.

Σπαντάου: Μπάκσα, Σαουντάντιερ, Τζίλεν, Τσουκ, Νεγκρεάν, Τζίγκλινγκ 1, Στρελέτσκι, Ντέντοβιτς 2, Σταμ 1, Κίπερς 1, Ρέστοβιτς, Πέτερφι.