Δεν μασάει με τίποτα ο Ολυμπιακός! «ΘΡΥΛΟΣ» Γιόσιπ Πάβιτς!

Τι και αν είχε τον Κωνσταντίνο Μουρίκη με υψηλό πυρετό, τι και αν έχασε αδίκως με αντικατάσταση τον Ντίνο Γενηδουνιά στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου;

ΑΥΤΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Ολυμπιακός – Γιούγκ 8-6

Η ομαδάρα του Θοδωρή Βλάχου υπέταξε και τη σπουδαία, Γιούγκ Ντουμπρόβνικ, με τον Γιόσιπ Πάβιτς να κάνει αναμφίβολα το παιχνίδι της χρονιάς για λογαριασμό των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι συνεχίζουν αήττητοι στο Τσάμπιονς Λιγκ, ύστερα από επτά αγώνες και με έξι διαδοχικές νίκες!

Οι Έλληνες ήταν ισοπεδωτικοί στο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, προηγούμενοι με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο με γκολ από Γούνα, Φουντούλη και Γενηδουνιά, με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες έχασαν αρκετές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω, με τους Κροάτες να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι, ενώ στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου πίστεψαν στην ανατροπή, όταν ο Ισπανός διαιτητής απέβαλε χωρίς λόγο τον Ντίνο Γενηδουνιά.

Εκεί, όπου η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο, στα κρίσιμα πρώτα λεπτά του τρίτου οκταλέπτου, ο Γιόσιπ Πάβιτς δήλωσε «παρών» και σταμάτησε τους συμπατριώτες του σε εξ επαφής σουτ, δίνοντας την ψυχολογία στους συμπαίκτες του να συνεχίσουν.

Στην τελευταία δραματική περίοδο, ο Ρενζούτο νίκησε από μακριά τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, 2:18 πριν το τέλος, για το 7-6, όμως ο Πάολο Ομπράντοβιτς αμέσως μετά πέτυχε ακόμη ένα κρίσιμο γκολ φέτος, όταν και πήρε μέσα στο τέρμα τον συμπατριώτη του, Μάρκο Μπίγιατς, ο οποίος ανακηρύχθηκε καλύτερος παίκτης στην Ευρώπη για το 2017.

1:14 πριν τη λήξη ο Πάβιτς είπε «όχι» στον Γκαρσία, σε παίκτη λιγότερο, μια απόκρουση που σκόρπισε ενθουσιασμό στους φιλάθλους του Ολυμπιακού, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Έλληνες δεν απειλήθηκαν και τώρα οι παίκτες του Βλάχου θα πάνε στο Ντουμπρόβνικ για να επικυρώσουν τα εισιτήρια για τη Γένοβα και το Final 6.

Οκτάλεπτα: 3-0, 1-2, 2-2, 2-2.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης , Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος.

Γιούγκ: Μπίγιατς, Μάτσαν 1, Φάτοβιτς 1, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 1, Γκαρσία, Ιβάνκοβιτς, Ράσοβιτς, Ρενζούτο 3, Παβλίσεβιτς, Μπένιτς, Λόζινα, Γιάρακ.