Ματσάρα με ανατροπές και φοβερή τελευταία φάση! (VIDs)

Συναρπαστικό ντέρμπι στη Γλυφάδα ανάμεσα στον Εθνικό Πειραιώς και τον Νηρέα Χαλανδρίου, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό!

Εθνικός Πειραιώς – Νηρέας Χαλανδρίου 7-7

Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, καθώς ο Εθνικός ανέτρεψε τη διαφορά και μπήκε μπροστά με 7-6 με γκολ της Χάουτον, ο Νηρέας ισοφάρισε με τη Φωτεινή Τριχά με πέναλτι, ενώ στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα η Ευτυχία Καραγιάννη μετά από τάιμ άουτ έδωσε εντολή να προωθηθεί και η τερματοφύλακας της στην επίθεση, χωρίς να αλλάξει κάτι ωστόσο στο αποτέλεσμα.

Μάλιστα, έγινε κλέψιμο των παικτριών του Εθνικού Πειραιώς, αλλά το σουτ της Κούμπρα από τη μια εστία στην άλλη δεν έγινε γκολ, καθώς η μπάλα, με τον χρόνο να έχει λήξει όσο ταξιδεύει, βασανιστικά κυλούσε προς το τέρμα, αλλά κόλλησε στο δοκάρι και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε. Μάλιστα, ο διαιτητής, Νίκος Μπουδραμής, έτρεξε από τη μια εστία στην άλλη για να δει εάν η μπάλα περάσει τη γραμμή στο σουτ της Τουρκάλας.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα είχε ο Εθνικός Πειραιώς, ενώ η Κούμπρα Κους άρχισε εντυπωσιακά με τρία διαδοχικά γκολ κόντρα στον Νηρέα Χαλανδρίου που ενδιάμεσα είχε μειώσει σε 2-1 με γκολ από τη νεαρή, Φωτεινή Τριχά. Ο «Αυτοκράτορας» ήταν καλός στην άμυνα, η Σωτηρέλη για ακόμη ένα παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά, ενώ και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά έβαλαν πολύ ενέργεια στο κολύμπι και το παιχνίδι απέκτησε εξ αρχής γρήγορο ρυθμό.

Εν συνεχεία, στο δεύτερο οκτάλεπτο οι ομάδες μεταμορφώθηκαν προς το χειρότερο με αρκετά λάθη και χαμηλότερο ρυθμό, όμως η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη κατάφερε με κόντρα της Βίρνας Νιαρχάκου που έφυγε ολομόναχη, να μειώσει σε 3-2 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Σωτηρέλη συνέχιζε να κρατάει γερά στο τέρμα του Εθνικού Πειραιώς, ενώ και η Λάζαρη ήταν σε καλή ημέρα για τον Νηρέα, ωστόσο το 4-2 έγινε στο 6:00 από την Ελευθερία Τζελέπη. Στο 5:16 της περιόδου πάνω σε κλέψιμο, η Φοίβη Χατζηκυριακάκη αποβλήθηκε σε αψιμαχία με την Φωτεινή Τριχά, με τον τεχνικό του «Αυτοκράτορα», Κώστα Φιτσανάκη να διαμαρτύρεται για την απόφαση. Μάλιστα, η Κάσσαρη κατάφερε να μειώσει σε 4-3 και έκλεισε την ψαλίδα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Έπειτα η Ξένια Πέττα από τα 2μ. έγραψε το 5-3 για τον Εθνικό Πειραιώς, ωστόσο λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου η Φωτεινή Τριχά με ένα φανταστικό γκολ με λόμπα από πολύ μακριά έκανε το 5-4 για τον Νηρέα Χαλανδρίου!

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η νεαρή Τορνάρου ισοφάρισε σε 5-5 σε κόντρα 2vs1 και σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές έδειξαν κίτρινη κάρτα στον Κώστα Φιτσανάκη, ενώ η Δήμητρα Παπαναστασίου με νέα λόμπα στην απέναντι γωνία από το «4» έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Νηρέα Χαλανδρίου με 6-5.

Αρκετά λεπτά αργότερα και σε παίκτρια παραπάνω, η Έμερσον Χάουτον ισοφάρισε σε 6-6, ενώ η ίδια και πάλι σε παραπάνω βρήκε τρόπο να σουτάρει και να βάλει μπροστά τον Εθνικό Πειραιώς με 7-6!

Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, η Φωτεινή Τριχά με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε η ίδια στην κόντρα ισοφάρισε σε 7-7!

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ  7-7

Τα οκτάλεπτα: 1-3 , 1-0 , 2-2 , 3-2

Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Παπατριανταφύλλου, Μαυρωτά, Μαντουδιώτη, Τριχά 3, Πάτερου Ελ., Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου Δ. 1, Κάσσαρη 1, Νιαρχάκου 1, Κοβάσεβιτς Σ., Κοβάσεβιτς Ν., Παναγιώτη

Εθνικός (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη Αν., Τζελέπη 1, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα 1, Κούμπρα 3, Ρουμελιώτη, Χάουτον 2, Πουλοπούλου, Γκοτζιά

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Big save by @eleni_sotireli vs #Nireas ⛔️⛔️⛔️🙏🙏 #Waterpolo

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ethnikos Women`s Waterpolo (@ethnikos_waterpolo) στις

@foteinitricha scores vs @ethnikos_waterpolo for 2-1 👏👏👏👏🔥🔥🔥😱😱 #waterpolo #aquafeed24