«Καθαρίζει» την πρωτιά ο ΑΝΟΓ που κέρδισε τον Εθνικό!

Ακόμη ένα μεγάλο ντέρμπι για το ζευγάρι, Εθνικός – ΑΝΟΓ, αυτή τη φορά για την πρεμιέρα του Β’ γύρου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της πρώτης κατηγορίας.

Αυτή τη φορά ωστόσο τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα δεν είχαν κενά στην απόδοσή τους και κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη για την κατάληψη της πρωτιάς του Ομίλου.

Εθνικός Πειραιώς – ΑΝΟΓ 8-11

Ο ΑΝΟΓ επικράτησε 11-8 του «Αυτοκράτορα» με όπλο την άμυνα του και έφθασε έτσι τους 12 βαθμούς, έναντι 7 της ομάδας του Κώστα Φιτσανάκη, ενώ εκκρεμεί η απόφαση για το παιχνίδι των δύο ομάδων στον Α’ γύρο, όπου διακόπηκε με το σκορ στο 11-11.

• Σημειώνεται ότι ο ΑΝΟΓ είχε την απουσία της Ηλιάννας Κοκκινάκη, η οποία ταλαιπωρείται από πυρετό και δεν αναμένεται να αγωνιστεί σε αυτή τη φάση. Είναι λογικό ότι όποια ομάδα έχει μια απώλεια, αυτή θα της κοστίσει για όλα τα παιχνίδια καθώς το… ευρηματικό σύστημα των Σαββατοκύριακων προσφέρεται για να ταλαιπωρεί τις ομάδες φέτος. Ευχόμαστε να μη το ξαναδούμε του χρόνου και να έχουμε ένα κανονικό πρωτάθλημα!

Ο ΑΝΟΓ ξεκίνησε εντυπωσιακά και με σερί 3-0 (και 4-1) κέρδισε αυτοπεποίθηση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο ο Εθνικός Πειραιώς απάντησε και μείωσε σε 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, δείχνοντας να ισορροπεί τον αγώνα, ενώ πέτυχε το 4-3 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, σκορ το οποίο παρέμεινε για αρκετά λεπτά, καθώς Σωτηρέλη και Αρχοντάκη (Απέκρουσε πέναλτι) κρατούσαν ανέπαφες τις εστίες τους.

Εν συνεχεία, η κούραση έκανε την εμφάνισή της καθώς για πολλά λεπτά στο δεύτερο οκτάλεπτο δεν είχε σημειωθεί κάποιο γκολ και όπως είναι λογικό αυτό έφερε φθορά στην απόδοση όσων αγωνίζονταν, αλλά όσα δεν προσέφερε ο αγώνας σε αυτό το διάστημα το έκανε στο τελευταίο ενάμιση λεπτό. Αρχικά, ο Εθνικός ισοφάρισε με την Ελευθερία Τζελέπη, αλλά έπειτα ο ΑΝΟΓ κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά. Λίγο πριν το ημίχρονο η Σωτηρέλη για ακόμη έναν αγώνα φέτος αποδείχθηκε «φύλακας άγγελος» του «Αυτοκράτορα», καθώς απέκρουσε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό και αμέσως μετά τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη ισοφάρισαν σε 5-5. Παρ’όλα αυτά, η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα με ψυχραιμία στα 10 δευτερόλεπτα από το ημίχρονο πήρε ξανά το προβάδισμα με γκολ της Έλενας Γρηγοροπούλου (5-6).

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ισοφάριση του Εθνικού ήρθε σχετικά άμεσα (6-6), αλλά η Γλυφάδα απάντησε με τρία διαδοχικά γκολ για το 6-9 και έβαλε δύσκολα στις «κυανόλευκες», γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της! Μάλιστα, στο τέταρτο οκτάλεπτο ο ΑΝΟΓ δεν ανησύχησε και κράτησε γερά τη νίκη στα χέρια του, παρότι ο Εθνικός δεν τα παράτησε και μείωσε σε 10-8 στα μέσα του οκταλέπτου. Το τελικό σκορ ήταν 11-8 και η Γλυφάδα πανηγύρισε μια σημαντική νίκη, ως τυπικά φιλοξενούμενη, ενώ έδειξε ότι εξελίχθηκε στο κομμάτι της διαχείρισης του αγώνα σε σύγκριση με τον πρώτο γύρο.

Οκτάλεπτα: 2-4, 3-2, 1-3, 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπερίκου 1, Τζελέπη 2, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 4, Πέττα, Κούμπρα 1, Ρουμελιώτη, Χάουτον, Πουλοπούλου, Αναγνώστου, Κοτζιά.

ΑΝΟΓ (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου, Κοσμά, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου 2, Κόλλια 1, Γρηγοροπούλου 3, Αντωνιάδη Όλγα, Μαστρόκαλου 1, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 3, Καρίτσα, Θωμοπούλου, Χριστοδούλου.