Η Ελλάδα ανατρίχιασε για τον Άλκη!

Συγκλονιστικός ο Άλκης Κυνηγάκης, τα έδωσε όλα στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων μαραθώνιας κολύμβησης (Open Water) των Ολυμπιακών Αγώνων στο πάρκο Ονταΐμπα του Τόκιο και με εντυπωσιακή κούρσα, την καλύτερη της καριέρας του, αναδείχθηκε 5ος Ολυμπιονίκης.

Η ελληνική κολύμβηση Ανοιχτής Θάλασσας, τελικά, αποκτά παράδοση και δείχνει πως θα έχει συνέχεια στις διακρίσεις, μετά το ιστορικό ασημένιο μετάλλιο του Σπύρου Γιαννιώτη στο Ρίο πριν από πέντε χρόνια. Ένα νέο αστέρι γεννιέται, ένας 22χρονος αθλητής -που ακούει στο όνομα Άλκης Κυνηγάκης- δείχνει πως έχει τα κότσια να είναι στους καλύτερους του κόσμου και κατάφερε να καταταγεί στην πρώτη 5άδα των Ολυμπιακών Αγώνων από την πρώτη του κιόλας συμμετοχή στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο κολυμβητής του Βαγγέλη Κοζομπόλη και του Παλαιού Φαλήρου διατηρήθηκε από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε στο γκρουπ των πρωτοπόρων της κούρσας και διεκδικούσε ακόμα και μετάλλιο. Τελικά τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 1ώρ:49.29.2.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 Φλόριαν Βέλμπροκ -που πήρε από την αρχή την πρωτοπορία- με 1ώρ:48.33, το ασημένιο πήρε ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι με 1ώρ:48.59 και το χάλκινο ο Ιταλός Πατρινιέρι 1ώρ:49.01. Τέταρτος λίγο μπροστά από τον Κυνηγάκη, κατάφερε να κρατηθεί ο Ισραηλινός Μάταν Ροντίτι με 1ώρ:49.24.09.

Στον αγώνα μετείχαν 26 κολυμβητές, από τους οποίους τερμάτισαν οι 24 (δύο ακυρώθηκαν). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι 19 από αυτούς ήταν πρωτοεμφανιζόμενοι.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

«Είμαι τρελά χαρούμενος»

Στις πρώτες του δηλώσεις μετά τη μεγάλη επιτυχία ο Κυνηγάκης τόνισε: «Είμαι τρελά χαρούμενος. Πέμπτος Ολυμπιονίκης είναι μεγάλο πράγμα. Το λέω και ανατριχιάζω. Πάλεψα γερά γι αυτή τη θέση και είναι αλήθεια πως πίστεψα και για το κάτι παραπάνω, δεν βγήκε, δεν πειράζει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος»

Δείτε το σχετικό video με τις πρώτες δηλώσεις του ΕΔΩ.