Για… πρωινό τη Γεωργία! Ανεβάζει ρυθμό η ΕΘΝΙΚΗ! (VIDs)

Τέτοιες ομάδες, όπως της Γεωργίας, δεν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να κοντράρουν την Εθνική ομάδα, η οποία κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και εκτός από τους τρεις βαθμούς, πήρε και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας!

Ελλάδα – Γεωργία 17-10

Η Εθνική ομάδα επέβαλλε από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό της, έπαιξε φανταστική άμυνα, με βοήθειες αλλά και δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες και έτσι πήρε φόρα στην επίθεσή της, πετυχαίνοντας γκολ με όλους τους τρόπους, κόντρα σε μια ανήμπορη να αντιδράσει Γεωργία.

Από νωρίς οι Έλληνες απέδειξαν ότι πρέπει να συγκρίνονται με τους κορυφαίους και όχι με αυτές τις ομάδες που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα, ενώ κόντρα στη Γαλλία θέλουν τη δεύτερη νίκη που θα τους φέρει στη 2η θέση του Δ’ Ομίλου!

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν εύκολη την αναμέτρηση της Πέμπτης και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης, χρειάστηκε να παίξουν για 16 λεπτά μόνο, ενώ το πιο σημαντικό είναι το πάθος και οι πανηγυρισμοί σε όλα τα γκολ, ειδικότερα οι αντιδράσεις του πάγκου! Μοναδικός προβληματισμός αποτελεί η χαλαρότητα στο τρίτο οκτάλεπτο, αλλά με τη διαφορά να είναι τεράστια στο σκορ. Παρ’όλα αυτά και με την Ιταλία η 3η περίοδος στοίχισε. Ωστόσο, πρέπει να αναφερθεί ότι αυτό συνέβη γιατί χάλασε ο ρυθμός της ομάδας από ένα πείραμα που δοκίμασε επίτηδες ο Θοδωρής Βλάχος, δηλαδή να παίξει χωρίς κλασικό φουνταριστό για αρκετά λεπτά και να επιχειρούν άλλοι παίκτες να πάρουν θέση κοντά στα 2μ.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ανδρών ήταν ο αρχηγός, Γιάννης Φουντούλης, με τέσσερα τέρματα!

Το Σάββατο στις 14:00 η Εθνική αντιμετωπίζει τη Γαλλία.

Ο Θοδωρής Βλάχος ξεκίνησε ξανά με τον Ζερδεβά στο τέρμα, απολύτως δικαιολογημένα μετά την τελευταία του εμφάνιση.

• Στην πρώτη επίθεση, ο Ντίνος Γενηδουνιάς άνοιξε το σκορ σε παίκτη παραπάνω για το 1-0, σε διπλή ευκαιρία μάλιστα! Η Εθνική ξεκίνησε συγκεντρωμένη στα πρώτα λεπτά, ο Σκουμπάκης έπαιζε πολύ καλά πάνω στον Μπαράλντι.
  • Στο 5:20 ο Φουντούλης έδωσε στον Μουρίκη, ο οποίος έξυπνα πήρε πέναλτι και ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας ευστόχησε για το 2-0 της Εθνικής που έβαζε τους δικούς της όρους στον αγώνα!

Από λανθασμένη πάσα του Καπότση προς τα 2μ, η Γεωργία έβγαλε κόντρα και ο Ιμναισβίλι πέρασε τη μπάλα από το μπλοκ από αριστερά για το 2-1 της χώρας του στον αγώνα.

• Στη συνέχεια, ο Κολόμβος κέρδισε την ποινή στα 2μ. και ο Ντίνος Γενηδουνιάς, όπως και πριν, ευστόχησε για το 3-1 της Ελλάδας. Πολύ καλή δουλειά του Αργυρόπουλου στο δεύτερο δοκάρι καθώς μπλόκαρε τον αμυντικό.
  • Στο 3:05 ο Δερβίσης με υπομονή πάσαρε στον Κολόμβο και ο διεθνής φουνταριστός με εκπληκτικό γύρισμα έκανε το 4-1 για την Ελλάδα, με όλη την ομάδα να πανηγυρίζει!
  • Ακόμη ένα γκολ από τον Γενηδουνιά (το 3ο) έκανε το σκορ 5-1 υπέρ της Εθνικής ομάδας που είχε μπει εξαιρετικά στον αγώνα!

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Πάμε ρε μάγκες!! @kolombah2o 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🤽‍♂️🤽‍♂️🤽‍♂️🔥🔥🔥

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24) στις

3 goals by @dinodouble_g at first quarter 💣💣💣💣💣💣💣💣🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed

24) στις

• Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Αλέξανδρος Γούνας με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 6-1 για την Εθνική ομάδα που έβρισκε σκορ με όλους τους τρόπους.
  • Στο 6:57 ο Γιώργος Δερβίσης βγήκε στην κόντρα από δεξιά και τελείωσε τη φάση, πριν του γίνει πέναλτι, για το 7-1 της Ελλάδας.
  • Στο 4:28 ο Μουρίκης κέρδισε την ποινή, αλλά η ευκαιρία χάθηκε από βιαστικό σουτ, όμως ένα λεπτό αργότερα πήρε ξανά ποινή ο ίδιος. Στο δεύτερο σερί παραπάνω ο Αλέξανδρος Γούνας σκόραρε με άνεση για το 8-1 της Εθνικής!
  • Το 9-1 σημείωσε στο 2:36 ο Φουντούλης από πολύ δύσκολη γωνία και μάλιστα από τη δεξιά πλευρά ενώ ο ίδιος με πανομοιότυπο τρόπο ευστόχησε για το 10-1!

Στη συνέχεια ο Φάμπιο Μπαράλντι μείωσε με όμορφο γκολ για το 10-2, αλλά ο Άγγελος Βλαχόπουλος με ένα μεγάλο σουτ, που το έψαχνε πολύ, σκόραρε για το 11-2!

Goal by Gounas 🇬🇷🇬🇷🇬🇷 Video μέσα από τη Duna Arena! Μόνο το #Aquafeed24 💣🔥

Goal by @aggelosvlachopoulos 🔥🔥🔥🔥 Video inside DUNA ARENA 🇬🇷🇬🇷🇬🇷😱😱😱😱 #waterpolo

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Κώστας Γαλανίδης πέρασε στον αγώνα και πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής στο τουρνουά.

• Το πρώτο γκολ της περιόδου ήρθε σε παραπάνω από τον Γιώργο Δερβίση, ο οποίος σκόραρε για το 12-2.

Στη συνέχεια, ο Βαπένσκι εμφανίστηκε στον αγώνα και σκόραρε για το 12-3 από λάθος της ελληνικής άμυνας, ενώ το 12-4 έκανε ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ, ο Τζακάια στο 2:20.

Έπειτα ο Θοδωρής Βλάχος κάλεσε τάιμ άουτ και έδωσε εντολή για σύστημα που δουλεύει η ομάδα στην προπόνηση και επιθυμεί να το βγάλει στα δύσκολα παιχνίδια. Παρ’όλα αυτά, αυτό δεν βγήκε και μάλιστα στην επόμενη φάση οι Γεωργιανοί μείωσαν σε 12-5 σε δικό τους παραπάνω με τέρμα από το δεύτερο δοκάρι.

Στα 31 δευτερόλεπτα, από επιθετικό φάουλ, ο Βαπένσκι σκόραρε σε κόντρα για το 12-6, με την Εθνική να έχει χαλαρώσει ανεπίτρεπτα.

• Στα 6 δευτερόλεπτα, ωστόσο, ο Άγγελος Βλαχόπουλος σκόραρε ξανά από μακριά για το 13-6της Εθνικής ομάδας.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Σκουμπάκης συμπλήρωσε τρεις ποινές νωρίς στο οκτάλεπτο, ενώ στο 6:32 δόθηκε πέναλτι. Στην εκτέλεση, ο Τσρεπούλια μείωσε σε 13-7.

Στο 6:08 ο Κολόμβος κέρδισε την ποινή, αλλά δεν ήρθε κάποιο γκολ για την Εθνική με τη Γεωργία να παίζει καλά στο λιγότερο.

• Στο 4:57 με πολύ ωραία προσπάθεια, ρίχνοντας το σώμα του αριστερά, ο Καπότσης από τη δεξιά πλευρά σκόραρε με σκαστό για το 14-7 της Εθνικής ομάδας που έφθανε σε μια ξεκούραστη νίκη.

Το 14-8 ήρθε με πέναλτι του Ρούρουα στο 4:38, με τη Γεωργία να μαζεύει λίγο τη μεγάλη διαφορά.

• Στο 4:20 ο Μουρίκης πήρε την ποινή και ο ίδιος από το δεύτερο δοκάρι και ασίστ του Καπότση έκανε το 15-8, ενώ στο 3:25 με καλή κίνηση ο Φουντούλης σκόραρε για το 16-8 της Εθνικής ομάδας!

Στο 3:04 ο Αργυρόπουλος δέχθηκε επιθετικό που δεν δόθηκε και έγινε το 16-9 από τον Μπιτάτζε.

• Στο 2:39 ο Άγγελος Βλαχόπουλος πήρε μπρος και με χωρίστρα από δεξιά έκανε το 17-9 για την Ελλάδα. Σημαντική η βοήθεια του παίκτη της Έγκερ που αν συνεχίσει να ανεβαίνει θα συνεισφέρει πολύτιμα στη συνέχεια!

Στα 55 δευτερόλεπτα ο Ρουρούα έγραψε το 17-10 για τη χώρα του που γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Στα 32” ο Μουρίκης κέρδισε το πέναλτι και ο Γενηδουνιάς αστόχησε.