FINA: Η 1η επανάληψη οκταλέπτου μετά από ένσταση+βίντεο στην ιστορία!

Ένα ιστορικό γεγονός για την παγκόσμια υδατοσφαίριση έγινε στο FINA World League Super Final της Βουδαπέστης, στο οποίο απόψε πραγματοποιούνται οι τελικοί με την Ιταλία και τις ΗΠΑ να διεκδικούν το χρυσό!

Η Ιταλία πήρε την πρόκριση στον τελικό, αφού πέρασε τη Ρωσία στα πέναλτι στον ημιτελικό και τον Καναδά στον προημιτελικό.

Παρόλα αυτά, ο προημιτελικός Καναδάς – Ιταλία άφησε το στίγμα του, καθώς λόγω της αλλαγής των κανονισμών και της άδειας για χρήση βίντεο μετά τα παιχνίδια έγινε και η πρώτη επανάληψη οκταλέπτου!

Συγκεκριμένα, στο 3ο οκτάλεπτο του αγώνα η Ιταλία είχε πάρει αποβολή και η περίοδος έληξε. Στο ξεκίνημα του 4ου οκταλέπτου η Ιταλία μπήκε με έξι παίκτριες μέσα και την τερματοφύλακα και ούτε οι διαιτητές, ούτε οι delegate  το παρατήρησαν.

Ο Καναδάς διαμαρτυρήθηκε με επίσημη ένσταση, κατέθεσε 500 δολάρια (σ.σ Τα οποία πήρε πίσω επειδή είχε δίκιο) και δικαιώθηκε, με το να παιχθεί ξανά το τελευταίο οκτάλεπτο του αγώνα. Αυτό έγινε μετά τη διεξαγωγή του επόμενου στο πρόγραμμα αγώνα, με τις παίκτριες να πέφτουν ξανά μετά από 1,5 ώρα στο νερό χωρίς ζέσταμα για να παίξουν οκτώ λεπτά…

Αυτό έγινε επειδή στο βίντεο διαπιστώθηκε πράγματι παράβαση κανονισμών, χωρίς ωστόσο να αλλάξει το αποτέλεσμα με την Ιταλία να παίρνει την πρόκριση με σκορ 15-10.