Φαινόμενο… ΑΕΚ! (Pic+vid)

Με 16-4 επιβλήθηκε η ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ εκτός έδρας του ΝΟ Καλαμάτας για την 4η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών.

Η “Ένωση” πέτυχε το “4×4” και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στην Καλαμάτα το… φαινόμενο ΑΕΚ συνεχίστηκε, καθώς στο πλευρό τους στάθηκαν πολυάριθμοι οπαδοί της ομάδας. Μετά το τέλος του αγώνα πανηγύρισαν όλοι μαζί τη νέα νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Δάνδολου με δυναμική άμυνα, κατάφεραν να περιορίσουν την αντίπαλη επίθεση, ενώ στην άλλη πλευρά της πισίνας, Καψοκόλης, Πετρόπουλος και Τίγκας βρήκαν δίχτυα για το 0-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Ξενάκη να “εκτελεί” δις και τον Γιαννουρή να προσθέτει άλλο ένα γκολ, η ΑΕΚ έδωσε διαστάσεις στο σκορ. Ο Δαβίλλας κάτω από τα δοκάρια έδινε το δικό του… ρεσιτάλ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-6. Στο τρίτο οκτάλεπτο η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και πέτυχε ένα γκολ σε κάθε λεπτό εξασφαλίζοντας τη νίκη απέναντι στους επίσης νεοφώτιστους που κάνουν μια αξιοπρεπή προσπάθεια και θέλουν να φέρουν παιδιά της Καλαμάτας στην πισίνα!

Ο τεχνικός του “Δικεφάλου”, Κωνσταντίνος Δάνδολος, δήλωσε στο aek.gr: “Δείξαμε σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε και τους νεαρούς μας παίκτες. Πολλά συγχαρητήρια στο Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας για τη δουλειά που γίνεται στο τμήμα και τους ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Θέλω να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τους οπαδούς μας, γιατί μας στηρίζουν σε όποιο γήπεδο και αν αγωνιζόμαστε. Είναι το κίνητρό μας για να τα δίνουμε όλα και να πετύχουμε όλους μας τους στόχους“.

ΝΟ Καλαμάτας – ΑΕΚ 4-16

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-3, 1-8, 2-2.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπακολιάς): Παπασταθόπουλος, Θεοδωρακόπουλος 1, Αντωνόπουλος, Αγγελής, Κουτσιαλής, Τραγγανίδας, Κωνσταντόπουλος, Νασίρης, Παναγιώταρος, Καμενίτσας, Τζούβελης 2, Τσιγώνιας, Χριστόφορος, Ντρούβας 1, Μπίρης.

ΑΕΚ (Δάνδολος): Δαβίλλας, Ξενάκης 4, Χατζηδάκης, Σάντα, Καψοκόλης 1, Λύκαρης, Γιαννουρής 4, Πετρόπουλος 2, Μυλωνάκης, Στελλάτος 2, Τίγκας 3, Ζώρζος, Ασβέστης, Κουρμελές, Μαυρωτάς.