Επική ανατροπή από τα Χανιά!

by Alekos Koumanis

Με τρομερή επιστροφή στο παιχνίδι, παρότι είχε βρεθεί να χάνει και με πέντε γκολ διαφορά, ο ΝΟ Χανίων κατάφερε να πάρει τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του, με το τελικό 10-10 κόντρα στον Υδραϊκό, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.

Ο Υδραϊκός κυριάρχησε στα τρία πρώτα οκτάλεπτα του αγώνα, προηγήθηκε 7-2 και στη συνέχεια 8-4, στο ημίχρονο και 10-6 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου. Με μια εκπληκτική αντεπίθεση στο τέλος, όμως, ομάδα του Ηλία Μαχαίρα (που δεν ήταν στον πάγκο, λόγω τιμωρίας) πέτυχε 4 αναπάντητα γκολ στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε στο τελικό 10-10.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: “Στο 1.29 πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου ο έφορος της ομάδας του ΝΟ Χανίων κ. Κουβαριτάκης Αλέξανδρος διαμαρτυρήθηκε σε απόφαση των διαιτητών και απεβλήθη (κόκκινη κάρτα)”.

Παρά την ήττα, η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη παραμένει ολομόναχη στην 4η θέση με 27 βαθμούς, ενώ τα Χανιά έφτασαν τους 18.

Για τα Χανιά απουσίαζε ο Κατσουλάκης που τραυματίστηκε την Πέμπτη στον προσαγωγό, σε φιλικό με την εθνική Γεωργίας.

Tα οκτάλεπτα: 2-4, 2-4, 2-2, 4-0

ΝΟ Χανίων (Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Παπαδόπουλος, Πολύζος, Nastran 2, Χατζηκυριακάκης 2, Μπατάκης 2, Βουλγαράκης 2, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης, Λειψάκης, Αγιωργούσης, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Αποστολάκης, Μανιουδάκης

Υδραϊκός (Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης, Μιτελούδης, Κοκκινάκης 1, Πρέκας 2, Καλαργύρος, Μπλάνης, Χονδροκούκης 1, Αργυρόπουλος, Στελλάτος, Τσαχειλίδης 3, Irving 3, Μαντής, Ρουμάνης

Διαιτητές: Κουρέτας, Παϊρακταρίδης

Αλυτάρχης: Νίκος Βλαζάκης