Είναι ΕΔΩ ο πρωταθλητής Ευρώπης!

Δείγματα της ομάδας που πέρυσι μάγεψε την Ευρώπη θύμισε στο παρθενικό του εντός έδρας παιχνίδι ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε δύναμη από την παρουσία των φιλάθλων του και επικράτησε 11-4 της Σπαντάου για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ!

Αυτή είναι η πρώτη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, ύστερα από μια ήττα και μια ισοπαλία.

Κι όμως, παρότι ο Ολυμπιακός μπήκε με… γκάζια, η Σπαντάου μείωσε σε 2-2 και μπήκε μπροστά με 2-3, όμως έπειτα ακολούθησε σερί 5-0 του «Θρύλου» με κυριαρχική εμφάνιση και στο τέλος του 3ου οκταλέπτου οι πρωταθλητές Ευρώπης βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-4, έχοντας ως όπλο του τον παίκτη παραπάνω.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να σημειώνει την πρώτη της νίκη, στέλνοντας μήνυμα ότι επέστρεψαν στη διεκδίκηση των σκήπτρων τους!

Οκτάλεπτα: 2-2, 4-1, 2-1, 2-0.

Στην έδρα του ο Ολυμπιακός βρήκε επιτέλους τον ρυθμό που ήθελε από το ξεκίνημα, με τον Μουρίκη να ανοίγει το σκορ με φοβερό γύρισμα, ενώ ο Γενηδουνιάς έγραψε το 2-0 με σουτ σε παίκτη παραπάνω.

Στη συνέχεια ο Μυλωνάκης υπέπεσε σε πέναλτι και ο Νεγκρέαν μείωσε 2-1, ενώ η Σπαντάου κατάφερε και να ισοφαρίσει σε 2-2 παίζοντας γρήγορα.

Στο 2ο οκτάλεπτο η Σπαντάου αιφνιδίασε για το 2-3, όμως οι παίκτες του Βλάχου αντέδρασαν και με γκολ από Γενηδουνιά και Μπούσλιε σε παίκτη παραπάνω έγραψαν το 4-3. Μάλιστα, σε 3ο διαδοχικό παραπάνω ο Γούνας με σουτ στην κλειστή γωνία εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι της 1ης περιόδου, ανεβάζοντας το σκορ στο 5-3.

Στο φινάλε του 2ου οκταλέπτου, ο Γούνας και πάλι με εξαιρετικό σκαστό σουτ, σημείωσε το 6-3 και έδωσε ψυχολογία στον Ολυμπιακό.

Στην 3η περίοδο, ο Ομπράντοβιτς πήρε το… όπλο του και από μακριά σκόραρε για το 7-3 του Ολυμπιακού στο 4:49, ενώ ο Πάβιτς πίσω ενέπνεε σιγουριά!

Στο 1:45 η Σπαντάου με τον Ντέντοβιτς μείωσε σε 7-4, με τον Θοδωρή Βλάχο να έχει παράπονα από την άμυνά του.

Παρόλα αυτά, η ελληνική ομάδα κατάφερε να σκοράρει ξανά αυτή τη φορά με τον Μουρίκη σε παίκτη παραπάνω από ασίστ του Γιάννη Φουντούλη για το 8-4.

Στα έσχατα οκτώ λεπτά του αγώνα, ο Πάβιτς αποτελούσε φόβητρο και έδινε ώθηση στους συμπαίκτες του.

Σε μια κόντρα ο Ντέντοβιτς κέρδισε πέναλτι ωστόσο σημάδεψε στο δοκάρι και η Σπαντάου ολοένα και απομακρυνόταν από τη νίκη.

Έτσι, ο Γιάννης Φουντούλης τελείωσε το παιχνίδι με ωραιο σουτ στον παίκτη παραπάνω για το 9-4.

Ο Γούνας 40” πριν το φινάλε με ακόμη ένα γκολ έκανε το 10-4, ενώ ο Δερβίσης στην κόντρα τελείωσε τον αγώνα! (11-4).