Εφτάψυχος και μάγκας!

Με γκολ του Γιόκοβιτς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και με αποτελεσματική εσχάτη άμυνα σε παίκτη λιγότερο στο φινάλε, ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε εφτάψυχος και παρέμεινε αήττητος στο Τσάμπιονς Λιγκ καθώς έφυγε με την ισοπαλία 11-11 από τη Βαρκελώνη!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 10-7 από τη Μπαρτσελονέτα, έκανε τη μεγάλη επιστροφή και πήρε την ισοπαλία 11-11 απέναντι στην ισπανική ομάδα, στον μεταξύ τους αγώνα για την 6η αγωνιστική των Ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και έφτασε στους 16 βαθμούς, διατηρώντας το αήττητο στην Ευρώπη.

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 7-4 στο ημίχρονο και 10-7, στις αρχές του τέταρτου οκτάλεπτου. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με Γούνα, Δερβίση και ισοφάρισαν με τον Μάρο Γιόκοβιτς, σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, στα 31 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ενώ η Μπαρτσελονέτα αστόχησε στη συνέχεια με τον Φερνάντες στη τελευταία επίθεση. Κορυφαίος σκόρερ για τον Ολυμπιακό σε αυτό το ματς ο Άλεξ Γούνας με 4 γκολ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 11-11

Οκτάλεπτα: 3-2, 4-2, 2-3, 2-4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Χεσούς Μάρτιν): Λόπες Πινέδο, Ντε Τόρο, Γρανάδος 1, Μουνιαρίθ 3, Μποντέγκας 1, Λαρούμπε, Αλεξιτς 2, Φερνάντες 1, Ταχούλ, Ρότσα Περόνε 2, Μάγιαρακ 1, Μπούστος, Λινάρες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης 2, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Γούνας 4, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μίτροβιτς 1, Ζιβογίνοβιτς.