Δια πυρός και σιδήρου στους τελικούς η Βουλιαγμένη – Έδωσε ψυχή ο Απόλλωνας!

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι στο κολυμβητήριο του Λαιμού, η Βουλιαγμένη προκρίθηκε δια πυρός και σιδήρου στους τελικούς του πρωταθλήματος, παρότι αντιμετώπισε σθεναρή αντίσταση από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο τρίτο παιχνίδι των δύο ομάδων!

ΝΟ Βουλιαγμένης – Απόλλωνας Σμύρνης 8-7

Ο ΝΟΒ απέκτησε προβάδισμα έως το τρίτο οκτάλετο, ωστόσο οι παίκτες του Κατρουζανάκη πίστεψαν στην ανατροπή και μείωσαν τη διαφορά με δικό τους σερί στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Απόλλωνας έχασε ευκαιρία με παίκτη παραπάνω, έχοντας λίγα δευτερόλεπτα για να δημιουργήσει σουτ.

Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι στο τελευταίο οκτάλεπτο δεν σημειώθηκε κανένα τέρμα, με την ομάδα του Κόλιανιν να περνάει στους τελικούς για ακόμη μια χρονιά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Αντίθετα, ο Απόλλωνας έχοντας δώσει τον καλύτερο του εαυτό στους ημιτελικούς θα παλέψει για την καλύτερη θέση στην ιστορία του, την 3η, με αντίπαλο τον Εθνικό Πειραιώς.

Ο ΝΟΒ κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 και 5-3 και 8-4, στις αρχές του τρίτου οκτάλεπτου, με καλή άμυνα πλουραλισμό στην επίθεση. Οι Απολλωνιστές απείλησαν και μείωσαν σε 8-7, αλλά στο τελευταίο οκτάλεπτο δεν άλλαξε κάτι.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Νίκολα Μοσκόφ με τρία γκολ, το ένα εξ αυτών αριστούργημα, ενώ για τον ΝΟΝ από δύο γκολ σημείωσαν ο αρχηγός, Χρήστος Αφρουδάκης και ο Μπούχα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 8-7

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-3, 3-4, 0-0.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγιε Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Κουρούβανης Ν., Γούβης 1, Αφρουδάκης 2, Μπούχα 2, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλιός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ 1, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης, Μοσκόφ 3, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ. 1, Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης Δ. 1, Γραμματικός, Αλαμάνος 1, Κουμής, Γιαννουρής, Ξανθόπουλος.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός