ΤΡΟΜΕΡΟ παιχνίδι στη Χίο! Σκληρή ρεβάνς με Άγιο Καραμπέτσο στα πέναλτι!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε έξαλλα η ομάδα της Χίου, η οποία κατάφερε να περάσει στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3 και απόκρουση του Φίλιππου Καραμπέτσου σε πέναλτι του Δήμου Δερμιτζάκη.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει 10-10, με τον Απόλλωνα του Γιάννη Κατρουζανάκη να πετυχαίνει δις επικές ανατροπές, ωστόσο στο φινάλε η τύχη δεν του χαμογέλασε και η Χίος του τιμωρημένου Μιχάλη Λαζαρίδη πήρε το εισιτήριο.

Για τον Απόλλωνα οι Λέκιτς και Μοσκόφ δεν αγωνίστηκαν, παρά μόνο στη διαδικασία των πέναλτι, προκειμένου να προφυλαχθούν για το παιχνίδι του Σαββάτου με τα Χανιά.

Ο κανονικός αγώνας είχε λήξει 10-10 και ήταν συναρπαστικός. Ο ΝΟ Χίου έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται με 5-0, αλλά στο τέλος του δεύτερου οκτάλεπτου (ημίχρονο) ο Απόλλων μείωσε σε 5-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-2 στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Απολλωνιστές βρήκαν ψυχικά αποθέματα, έκαναν ένα επιμέρους 4-1 και μείωσαν στο τέλος του τρίτου σε 8-6, ενώ στις αρχές του τέταρτου ισοφάρισαν σε 8-8. Οι Χιώτες, όμως, πέτυχαν ένα σερί 2-0 με τους Καρακάση και Ρουστάμοφ και προηγήθηκαν 10-8, στο 1.40 πριν από το φινάλε. Όμως, δύο γκολ που πέτυχαν οι Γιαννουρής και Λ. Μαυρωτάς έφεραν την ισοφάριση (22 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη). Ο ΝΟ Χίου έχασε την τελευταία επίθεση με παραπάνω και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι Χιώτες ήταν απόλυτα εύστοχοι στα τέσσερα πρώτα, ενώ για τους Απολλωνιστές αστόχησαν οι Δ. Δερμιτζάκης και Γιαννουρής, κι έτσι έγινε το 4-3 και το τελικό 14-13, που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της μαστίχας.

Στον πάγκο του ΝΟ Χίου ήταν ο Μάκης Μικέδης λόγω τιμωρίας του Μιχάλη Λαζαρίδη.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 14-13 (κ.α. 10-10)

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-4, 2-4, πέν. 4-3

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μάκης Μικέδης): Καραμπέτσος, Μόκας, Ρουστάμοφ 4, Τεσάνοβιτς 1, Καλαργυρός, Καρακάσης 2, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 3, Παπούκας 2, Σωτηράκης, Καλογεράκος 1, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Σωτηριανός, Καζάζης 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς Λ. 2, Γιαννουρής 1, Φωκάς 1, Μοσκόφ 1, Καλιοράκης 1, Παπαδόπουλος Γ. 1, Λέικτς 1, Παπάκος 2, Δερμιτζάκης Δ. 2, Δερμιτζάκης Χρ. 1, Καστανάκης.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κραβαρίτης