Ήταν ΕΘΝΙΚΑΡΑ μες τη Χίο!

Για το γόητρο αλλά και για να εξαντλήσει τις πιθανότητες κατάκτησης της 3ης θέσης, ο Εθνικός σημείωσε μεγάλο διπλό στην έδρα της Χίου και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον ΝΟΧ (39 έναντι 37 β.), με την τελευταία αγωνιστική να κρίνει την τελική κατάταξη των δύο ομάδων, οι οποίες αμφότερες έχουν κερδίσει την είσοδο στα Πλέι Οφ της Α1 κατηγορίας.

Χίος – Εθνικός 6-7

Με όπλο την άμυνα της και τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να κρατήσει μακριά τους Χιώτες από την εστία της, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο που οι παίκτες του Μιχάλη Λαζαρίδη επιχείρησαν αντεπίθεση ο Εθνικός δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα, κατακτώντας νίκη ύστερα από πολλά παιχνίδια στο «Ιωνικό» κολυμβητήριο (πέρυσι 8-8).

Την τελευταία αγωνιστική ο Εθνικός υποδέχεται τον ΝΟ Χανίων, ενώ η Χίος έρχεται στην Αθήνα για να παίξει με τον αδιάφορο βαθμολογικά Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Οι Χιώτες πήραν το μοναδικό τους προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Μιμίδη στο 1-0. Από εκεί και πέρα, όμως, ακολούθησαν τέσσερα αναπάντητα γκολ που οδήγησαν τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 4-1. Οι Χιώτες αντέδρασαν και μείωσαν δύο φορές στο γκολ στην τρίτη περίοδο (3-4 και 4-5), όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν να αυξάνουν τη διαφορά στα δύο γκολ. Κομβικά ήταν τα γκολ του Παπαδόγκωνα, στη λήξη της τρίτης και στην αρχή της τέταρτης περιόδου για το 4-7, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη μείωσε σε 6-7 με τους Καρακάση και Μιμίδη, χωρίς όμως να μπορέσει να πάρει κάτι παραπάνω.

Οκτάλεπτα: 1-2, 0-2, 3-2, 2-1.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 1, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 1, Παπούκας 1, Μόκκας, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Σωτηριανός, Καζάζης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κόχειλας Ν., Χονδροκούκης, Παπαγεωργίου 1, Παπαδόγκωνας 3, Καρούντζος 2, Φώσκολος, Μεπιστιάνος, Πρωτοψάλτης 1.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπιράκης