Χάλασε τη γιορτή στην Πάτρα η Ρωσία

Γιορτή για το άθλημα και τιμή στην Εθνική ομάδα γυναικών έστησαν οι Πατρινοί στο «Α. Πεπανός», με την αναμέτρηση Ελλάδα-Ρωσία να διεξάγεται υπό ενθουσιώδες κλίμα και γεμάτες κερκίδες.

Παρόλα αυτά, λίγο η αστοχία και λίγο η Εκατερίνα Προκοφίεβα στο φινάλε χάλασαν τη «φιέστα» στην αχαϊκή πρωτεύουσα, με τη Ρωσία να φεύγει με διπλό.. πρωτιάς από τη χώρα μας καθώς επικράτησε 11-10 και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον Όμιλο.

Η Εθνική μπορούσε στο τέλος να μη φύγει με άδεια χέρια από τον αγώνα, ωστόσο χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες, είτε σε πέναλτι, είτε σε παίκτη παραπάνω και έτσι οι Ρωσίδες άντεξαν και πήραν τους τρεις βαθμούς στα ευρωπαϊκά προκριματικά του World League.

Ελλάδα – Ρωσία 10-11

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε αρκετά ανοιχτό στο ξεκίνημα του αγώνα με τις Ρωσίδες να έχουν μπει πιο δυναμικά και έφτασαν να προηγούνται με 3-5 στη λήξη του 1ου οκταλέπτου. Παρόλα αυτά, η Εθνική άρχισε να ακολουθεί το έντονο επιθετικό μοτίβο της αναμέτρησης και με Ξενάκη, Τσουκαλά, Πλευρίτου Ελευθερία και Ασημάκη κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, με το ημίχρονο να λήγει 7-7, ενώ στο τέρμα είχε περάσει η Ιωάννα Σταματοπούλου που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση υπό τα δοκάρια της Ελλάδας.

Στην ανάπαυλα οι Πατρινοί είχαν ετοιμάσει βραβεύσεις, ενώ το «συρτάκι» ξεσήκωσε τους Έλληνες φιλάθλους που συμπαραστάθηκαν δυναμικά στο «Α. Πεπανός» της «Επίσημης Αγαπημένης».

Στο 3ο οκτάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μορφέση είδε τις Ρωσίδες να προηγούνται και πάλι με δύο γρήγορα γκολ, με την Ελλάδα να ψάχνει το γκολ, το οποίο προήλθε εκ νέου δια χειρός Ελευθερίας Πλευρίτου η οποία μείωσε 8-9, 3:30 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Μάλιστα, η «γαλανόλευκη» ενάμιση λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση, χάρη σε γκολ της Νικόλ Ελευθεριάδου, όμως και πάλι η Ρωσία είχε απάντηση για το 9-10 με την Ιβάνοβα.

Οκτώ λεπτά είχαν στη διάθεσή τους οι διεθνείς για να αλλάξουν τον ρου της αναμέτρησης με την Έλενα Ξενάκη να δίνει το σύνθημα με νέο προσωπικό γκολ για το 10-10!

Στη συνέχεια, η αρχηγός, Αλεξάνδρα Ασημάκη, όμως η Άλκηστη Αβραμίδου δεν κατάφερε να νικήσει τη Ρωσίδα τερματοφύλακα και παρέμεινε το 10-10 ενώ αμέσως μετά και η Ρωσία είχε δοκάρι σε δικό της πέναλτι.

2′ λεπτά πριν το τέλος η Ρωσία βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 10-11 με την Προκοφίεβα, με την Εθνική να έχει ευκαιρία ισοφάρισης σε παίκτη παραπάνω όμως και αυτή χάθηκε για τη «γαλανόλευκη».

Για την Εθνική πρώτη σκόρερ ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ, από δύο έκαστη σημείωσαν η Αλεξάνδρα Ασημάκη, Έλενα Ξενάκη και Νικόλ Ελευθεριάδου, ενώ ένα προσέθεσε η Χριστίνα Τσουκαλά.

Η Ελλάδα είχε 5/10 με παίκτη παραπάνω και ½ πέναλτι και η Ρωσία 3/8 π.π., 0/1 πέναλτι.

MVP Η ΠΡΟΚΟΦΙΕΒΑ

Κορυφαία και πολυτιμότερη παίκτρια του αγώνα (MVP) αναδείχθηκε η Αικατερίνα Προκοφίεβα, αρχηγός της Ρωσίας

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ιβάνονα 0-1 (κόντρα) 6.41, Πλευρίτου Ελ. 1-1 (πέναλτι) 6.32, Μπέρσνεβα 1-2 (κόντρα) 5.51, Καρίμοβα 1-3 (περιφ.) 4.34, Ασημάκη 2-3 (φουντ.) 4.23, Ελευθεριάδου 3-3 (π.π.) 2.21, Προκοφίεβα 3-4 (περιφ.) 1.53, Προκοφίεβα 3-5 (π.π.) 0.01.

Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Προκοφίεβα 3-6 (περιφ.) 6.08, Ξενάκη 4-6 (π.π.) 4.51, Τσουκαλά 5-6 (περιφ.) 4.09, Πλευρίτου Ελ. 6-6 (περιφ.) 3.24, Σιμάνοβιτς 6-7 (π.π.) 2.19, Ασημάκη 7-7 (κόντρα) 0.53.

Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Σομπόλεβα 7-8 (περιφ.) 7.04, Καρίμοβα 7-9 (περιφ.) 6.28, Πλευρίτου Ελ. 8-9 3.27 (περιφ.) 3.27, Ελευθεριάδου 9-9 (π.π.) 1.48, Ιβάνοβα 9-10 (περιφ.) 1.25.

Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ξενάκη 10-10 (π.π.) 6.21, Προκοφίεβα 10-11 (π.π.) 2.11.

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΩΣΙΑ 10-11

Οκτάλεπτα: 3-5, 4-2, 2-3, 1-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώγος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Χυδηριώτη, Μπενέκου, Ελληνιάδη, Πλευρίτου Ελ. 4, Ξενάκη 1, Σταματοπούλου.

ΡΩΣΙΑ (Αλεξάντερ Γκαϊντούκοφ): Βερκογκλιάτοβα, Μπέρνσεβα 1, Προκόφιεβα 5, Καρίμοβα 2, Ζούμποκοβα, Τολκούνοβα, Φεντότοβα, Σιμάνοβιτς 1, Τιμοφέεβα, Σομπόλεβα 1, Ιβάνοβα 1, Γκέρζανιτς, Καρνάουκ.

Διαιτητές: Άντριαν Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία), Γκιόργκι Κουν (Ουγγαρία).

Ντελεγκέι FINA: Ντέγιαν Πέριστς (Σερβία).

Την επόμενη αγωνιστική παίζουν (4/12) Ισραήλ – Ρωσία, ενώ ο επόμενος αγώνας της Ελλάδας είναι στις 15/12 με την Ισπανία εκτός έδρας.

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Α΄Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Γιώργος Κατσαρός απένειμε τιμητική πλακέτα στον Αντιπεριφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας Γρηγόρη Αλεξόπουλο και το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Χρήστος Μανέτας στον πρόεδρο του ΠΕΑΚ Πάτρας Νίκο Κανελλάκη.

*** Πριν από τον αγώνα και στο ημίχρονο, το χορευτικό συγκρότημα του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου παρουσίασε χορογραφίες στηριγμένες σε παραδοσιακές μελωδίες διάσημων Ελλήνων συνθετών, αλλά και τον Ζορμπά.

*** Παραπάνω από πετυχημένη ήταν η διοργάνωση του συγκεκριμένου event συνολικά στην Πάτρα με τη συνεργασία της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, της ΝΕΠ και του ΠΕΑΚ με την ΚΟΕ και με ψυχή τον τεχνικό συντονιστή της Περιφερειακής Επιτροπής, μέλος της ΚΕΔ και πρώην διεθνή διαιτητή Νίκο Βασιλείου.