#Beachwaterpolo Akanthus Edition: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ οι PANDAS σε κλίμα συγκίνησης!

Ολοκληρώθηκε το τριήμερο 24-26 Αυγούστου το μεγαλύτερο τουρνουά Beach Waterpolo στον κόσμο με έδρα τη μαγευτική παραλία του #Akanthus!

Σε έναν όμορφο τελικό, από τους πιο εντυπωσιακούς από άποψη θεάματος τα τελευταία χρόνια, οι PANDAS κατέκτησαν το τρόπαιο για το 2018 και είναι οι νέοι πρωταθλητές #Beachpolistas, καθώς επικράτησαν των TSOUVALEIROS που ήταν η τεράστια έκπληξη της διοργάνωσης με σκορ 3-2 στα σετ.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στα χέρια των εξαιρετικών VOTKA JUNIORS, που νίκησαν σε έναν σκληρό μικρό τελικό την ομάδα AEK NALU με αρχηγό τον Κωνσταντίνο Δάνδολο, η οποία ωστόσο αγωνίστηκε με απώλειες της τελευταίας στιγμής.

MVP του #Beachwaterpolo 2018 αναδείχθηκε ο Νίκος Γιακουμάκης από τους TSOUVALEIROS, ενώ από την ίδια ομάδα ήταν και η γυναίκα MVP, η Ιωάννα Τουλουμτζίδου. Τις απονομές στους πρωταθλητές, καθώς και στους υπόλοιπους νικητές πραγματοποίησε ο κ. Σταματόπουλος Παύλος από την εταιρεία «NETBEE» που ήταν χορηγός της διοργάνωσης.

Στους πρωταθλητές PANDAS αγωνίστηκαν οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές, Χαράλαμπος Τρούλος και Νικόλας Γαρδίκας, καθώς και οι Γωνιωτάκης Γιώργος (αρχηγός), Πέττας Στάθης, Φυτάλης Βασίλης, Μπελιάς Δημήτρης, και Τσαχειλίδης Μανώλης!

Στους φιναλίστ TSOUVALEIROS με αρχηγό τον Γιώργο Καλαϊτζή, έπαιξαν οι Γιακουμάκης Νίκος, Μαυρωτά Ιφιγένεια, Καλαϊτζή Αλεξάνδρα, Τουλουμτζίδου Ιωάννα, Πουλιόπουλος Αντώνης, Χρύσα Αράπογλου και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Αράπογλου Ανέστης.

Ο τελικός πραγματοποιήθηκε κατά τη δύση του ηλίου σε ζωντανή μετάδοση από το nstv.gr και σε εξαιρετικό κλίμα, ενώ πριν την έναρξη του πραγματοποιήθηκε η πιο συγκινητική στιγμή στα 9 χρόνια του επίσημου Beach Waterpolo, όταν οι δύο ομάδες συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του τερέν και φώναξαν δυνατά την ιαχή «PANDAS», προς τιμήν του αδικοχαμένου Ιάσονα Πανταζή που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Θα ακολουθήσει ρεπορτάζ από το τουρνουά συνολικά, φωτογραφικό υλικό και συνεντεύξεις των μεγάλων αστεριών της ελληνικής υδατοσφαίρισης! STAY TUNED.