Αυτή η ομάδα μπορεί να βρεθεί στο Τόκιο! (vids)

Μέσα σε φανταστική ατμόσφαιρα, στην Ντούνα Αρίνα, η Εθνική ομάδα γυναικών απέδειξε ότι έχει πολύ ταλέντο και κρατάει την τύχη στα χέρια της, όσον αφορά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Για ένα ημίχρονο τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση έπαιξαν έξυπνα, με υπομονή και αυταπάρνηση, ενώ μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον εκπληκτικό ρυθμό της ομάδας του Ατίλα Μπίρο που αιφνιδιάστηκε από την ελληνική τακτική, αλλά παράλληλα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη!

Ουγγαρία – Ελλάδα 13-10

Η τρίτη ποινή της Ελευθερίας Πλευρίτου στο φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου (Στο 1:02) άνοιξε τον ασκό του Αιόλου για τη «γαλανόλευκη», ενώ στο τέλος της περιόδου έφυγε και η Νικόλ Ελευθεριάδου, επίσης με τρεις ποινές. Το ημίχρονο έληξε 8-6, με την Εθνική να είναι μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο η τρίτη περίοδος άλλαξε δραματικά το μομέντουμ, με την Ουγγαρία να ωθείται από την εξέδρα, έκλεισε τις κινήσεις της Εθνικής στην επίθεση και με αρκετό κολύμπι, συν κάποιες αυστηρές ποινές που κέρδισε, κατάφερε να φύγει από το οκτάλεπτο με το σκορ στο 10-6.

Η Εθνική έμεινε χωρίς γκολ για περίπου 14 λεπτά από το 2ο ως το 4ο οκτάλεπτο, αλλά με τρία σερί (Κώτσια x2 και Νίνου) γκολ στην τελευταία περίοδο μείωσε 11-9 με 4:35 να απομένουν.

Παρ’όλα αυτά, η Γκάρντα με ένα μεγάλο γκολ από μακρινή απόσταση στα 3′ λεπτά κλείδωσε την ουγγρική νίκη, ωστόσο τα κορίτσια απέδειξαν ότι μπορούν, κρατάνε το ξεκίνημα και την αντίδραση στο φινάλε όταν όλα ήταν εις βάρος τους, ενώ πρέπει να αποβάλουν στο μέλλον νεκρά διαστήματα τόσο μεγάλης διάρκειας.

• Ένα ακόμη σημαντικό στατιστικό είναι ότι η Εθνική ξεκίνησε με 2/3 παραπάνω, αλλά ολοκλήρωσε με 4/10, ενώ η Ουγγαρία κέρδισε 15 ποινές και σκόραρε 8 γκολ στο 6vs5.

Μαργαρίτα Πλευρίτου, Έλενα Ξενάκη και Χριστίνα Κώτσια σημείωσαν από δύο τέρματα για την Ελλάδα, που έκανε την πρώτη της ήττα στη Βουδαπέστη.

Την Κυριακή στις 18:30 η Ελλάδα θα παίξει με τη Ρωσία για τη 2η θέση του Ομίλου, παιχνίδι πολύ σημαντικό για τα κορίτσια. Το κεφάλι ψηλά!

Τα κορίτσια της Ελλάδας μπήκαν αποφασισμένα να αποδείξουν την αξία τους και στο ξεκίνημα έβγαλαν το καλύτερο πόλο που ξέρουν για να κοντράρουν μια ομάδα που έπαιζε μπροστά σε ένα φανταστικό κοινό! Στο πρώτο οκτάλεπτο η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετικά και το 4-4 ήταν το αποτέλεσμα ενός δυναμικού ξεκινήματος για τα κορίτσια του Μορφέση, που έδιναν γρήγορες βοήθειες στην άμυνα, έπαιζαν με υπομονή στην επίθεση αλλά και θάρρος όπως όταν γράφουν ιστορία! Αβραμίδου, Ξενάκη, Ελευθερία Πλευρίτου και Τσουκαλά τα γκολ της Ελλάδας στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο μοναδικό αρνητικό ήταν οι δύο γρήγορες ποινές της Ελευθερίας Πλευρίτου και της Χριστίνας Κώτσια, ωστόσο η Μαργαρίτα Πλευρίτου με ένα δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία και η Έλενα Ξενάκη με φοβερό τελείωμα έδιναν ελπίδες στην Εθνική ομάδα, παρότι η Πάρκες στο 1:51 πήρε έξυπνα θέση ως φουνταριστός και έσπασε το έξυπνο σύστημα της «γαλανόλευκης» με τις δύο παίκτριες κοντά στο τέρμα, όπως σας είχαμε προϊδεάσει ότι θα πράξει ο Μορφέσης.

Στο 1:35 η Ελλάδα κέρδισε αποβολή της Κέστελι, αλλά η Ειρήνη Νίνου στάθηκε άτυχη καθώς το δυνατό της σουτ βρήκε στο δοκάρι. Στο 1:02 έγινε το χειρότερο, καθώς η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε την 3η της ποινή που δόθηκε αυστηρά, με την Πάρκες μάλιστα να σκοράρει ξανά στο παραπάνω για το 8-6 της Ουγγαρίας, ενόσω η Ντούνα Αρίνα «φλεγόταν».

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Πάμε κορίτσια! Μπορείτε! 8-6 πίσω στο ημίχρονο η ΕΛΛΑΔΑ μας 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷 Great goal by @elenaxen 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🤽‍♂️🤽‍♂️🤽‍♂️🤽‍♂️

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24) στις

Τρίτο οκτάλεπτο και η Ελλάδα συνέχισε αυτή την ιδιαίτερη άμυνα με το ανάμεσα ψηλά και τις δύο παίκτριες κοντά στα 2μ.

Στο 7:14 η φοβερή Ελευθεριάδου έκλεψε τη μπάλα σε παίκτρια λιγότερο, εκεί που αποβλήθηκε η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Τα κορίτσια έπαιζαν εξαιρετική άμυνα.

Στο 5:39 η Χρυσή Διαμαντοπούλου έκανε μια τεράστια απόκρουση σε τετ α τετ της Βάλι και κράτησε το 8-6, ενώ το μπλοκ της Ελευθεριάδου στην Γκουρισάτι ήταν αποτελεσματικό εν συνεχεία.

Στο 4:28 η Ξενάκη κέρδισε αποβολή και ο Γιώργος Μορφέσης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά η επίθεση ήταν βιαστική με τη Γκανγκλ να αποκρούει. 2/7 έως τότε για την Εθνική στο παραπάνω.

Στο 3:50 η Ελλάδα έπαιξε με λιγότερο λόγω ποινής της Μπενέκου, αλλά το δοκάρι έσωσε την Εθνική ομάδα, με την Ξενάκη να ακουμπάει οριακά τη μπάλα σε μπλοκ.

Στο 2:53 από λάθος στην επίθεση και βιαστική πάσα στην Ξενάκη, η Ελευθεριάδου βρέθηκε στην άμυνα και υπέπεσε σε πέναλτι, με την Γκάρντα να ευστοχεί για το 9-6, ενώ η Βάιλι στο 2:01 έκανε το 10-6 από την περιφέρεια.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Εθνική συνέχισε την άμυνα της, αλλά στο 7:30 η Πάρκες σκόραρε από τα 2μ. από ασίστ της Κέστελι που διάβασε φοβερά το παιχνίδι, ενώ χάθηκε ελληνική ευκαιρία σε παραπάνω εν συνεχεία.

Στο 6:13 η Κώτσια έμεινε μόνη της σαν δοκάρι και η Αβραμίδου της έδωσε την ασίστ για το 11-7, με την Εθνική να σκοράρει μετά από 14 λεπτά, ενώ και πάλι η Κώτσια και πάλι με λόμπα μείωσε σε 11-8!

Στο 4:39 η Ειρήνη Νίνου έδειξε το ταλέντο της και μείωσε με μαι φωτοβολίδα, δοκάρι και μέσα για το 11-9.

Αμέσως μετά ο Μαργκέτα έδωσε διπλή αποβολή στην Ελλάδα, αλλά βγήκε η άμυνα με τη Χρυσή Διαμαντοπούλου να πωρώνει τις συμπαίκτριες της!

Στο 3:04 ωστόσο η Γκάρντα με ένα μεγάλο γκολ, από πολύ μακριά, έκανε το 12-9 και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα…

Στο 1:41 η Ξενάκη κέρδισε την ποινή και η Μαργαρίτα Πλευρίτου με άμεση εκτέλεση μείωσε σε 12-10 για την Ελλάδα!

Στη συνέχεια η Ουγγαρία βρήκε ξανά γκολ αυτή τη φορά με τη Λειμέτερ για το 13-10.