Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος η ΧΙΟΣ!

Δεύτερη νίκη για τη Χίο επί του Απόλλωνα Σμύρνης στα Πλέι Οφ, με την ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη να προκρίνεται στα ημιτελικά της Α1 ανδρών.

Με το 13-12 στη Γλυφάδα η Χίος έκανε το 2-0 στη σειρά και συνεχίζει απτόητη τη φετινή της πορεία, ενώ αντίθετα ο Απόλλωνας του Γιάννη Κατρουζανάκη δεν συνεχίζει στην 4άδα, έχοντας ωστόσο αποτελέσει μεγάλη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα, όπου έλαμψε δια της παρουσίας του.

Για ακόμη μια αναμέτρηση μεταξύ των συγκεκριμένων ομάδων το σκορ ήταν υψηλό, με το πρώτο οκτάλεπτο να περιλαμβάνει δέκα (!) γκολ (4-6 η Χίος).

Μέχρι την τρίτη περίοδο η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη είχε ισχνό προβάδισμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση και μείωσαν σε 13-12 με περίπου ενάμιση λεπτό να απομένει, όμως απώλεσαν ευκαιρία έπειτα από τάιμ άουτ, με τους Χιώτες να κρατούν τη μπάλα έως να ηχήσει η κόρνα της γραμματείας, πανηγυρίζοντας έπειτα τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων Σμύρνης, στην πολύ πετυχημένη πρώτη του σεζόν στην Α1, θα επιχειρήσει να πάρει την 5η θέση στον αγώνα κατάταξης κόντρα στον ηττημένο της σειράς Εθνικός – Υδραϊκός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 12-13

Οκτάλεπτα: 4-6, 2-2, 2-3, 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς, Μητρόπουλος 1, Ψαρρέας, Μοσκόφ 2, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γ. 1, Λέκιτς 2, Παπάκος 3, Δερμιτζάκης Δ. 3, Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 5, Τεσάνοβιτς 2, Καλαργυρός, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος, Παπούκας 2, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Καζάζης 1.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Βόσικας