ΣΟΛΝΟΚ – Kυπελλούχος Ουγγαρίας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Στον μεγάλο τελικό της Βουδαπέστης, η Σολνοκ νίκησε εύκολα την Όρβοσι με 4-13!

Αυτό είναι το πέμπτο τρόπαιο στο Εθνικό Κύπελλο Ουγγαρίας για τη Σολνοκ και το δεύτερο στη σειρά.

Η Σολνοκ άνοιξε το παιχνίδι με δύο γκολ γρήγορα από τoν Μπενς και τον Ζαλάνκι.  Μετά από αυτό, ήταν η σειρά του σέρβικου ντουέτου Πρλαΐνοβιτς και Άλεξιτς να σκοράρουν, οι οποίοι ήξεραν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν για να πάρει η ομάδα τους ένα προβάδισμα 4-0 πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Ο Άντρια Πρλαΐνοβιτς δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε στη δεύτερη περίοδο στο ίδιο επίπεδο. Σημείωσε δύο γκολ και ο Ζαλάνκι πρόσθεσε ακόμα ένα. Ο μεγάλος τελικός είχε ήδη τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο στο οποίο η μετέπειτα κυπελλούχος ήδη επικρατούσε με 7-1.

Την τρίτη περίοδο, η Σολνοκ κυριάρχησε αμυντικά, ενώ το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν απλώς θέμα ρουτίνας. Η Ορβοσι κατόρθωσε να σκοράρει δύο γκολ γρήγορα στα σκορπισμένα λεπτά του αγώνα πριν οι οπαδοί του Σολνοκ ξεκινήσουν το μεγάλο πάρτι!

Όρβοσι – Σόλνοκ 4-13 (1-4, 0-3, 1-3, 2-3)

OSC: Toth 3, Hegedus
Σόλνοκ: Batori 3, Zalanki 3, Prlainovic 3, Cuk 2, Younger, Aleksic