Τα παιχνίδια της Ευρωλίγκας έκαναν καλό στην ομάδα της Μεσίνα, καθώς η Ελένη Σωτηρέλη και οι συμπαίκτριες της μετά την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, κατάφερε να πανηγυρίσει την παρθενική νίκη της στη Serie A1.

Με την Ελληνίδα να κατεβάζει για ακόμη ένα παιχνίδι ρολά στο τέρμα, η ομάδα του Φράνκο Μίσιτι νίκησε 8-5 την Κοζέντσα εκτός έδρας, οπότε μπορεί να ειπωθεί ότι η Σωτηρέλη έδωσε απαντήσεις στην πρώην ομάδα της.

Η εμφάνιση της διεθνούς αθλήτριας ήταν τέτοια που δεν δέχθηκε γκολ για 16 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο συν 2 λεπτά από το δεύτερο οκτάλεπτο, σύνολο 18.

COSENZA-MESSINA 5-8 (2-0, 3-2, 0-3, 0-3)

Cosenza: Gorlero, Citino, Greco, De Mari 1, S. Motta 1, De Cuia 1, Kuzina 1, Nicolai, Di Claudio, Presta, R. Motta 1, Nisticò, Sena.

Messina: Sotireli, De Vincentiis 1, Bonanno, Amedeo 2, Brown 1, Radicchi 1, A. D’Amico 1, Rella, Zhao Zihan 2, Majolino, Antigue, F. Misiti, Celona.