Στα δύσκολα μιλάει η ψυχή του πρωταθλητή!

Ένα πραγματικό ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Ουραλότσκα, για τη 2η αγωνιστική του Β’ προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκας.

Ολυμπιακός – Ουραλότσκα 18-13

Τη γάτα με το ποντίκι έπαιζε η ομάδα του Χάρη Παυλίδη με τις Ρωσίδες, καθώς το παιχνίδι πήγαινε γκολ – γκολ, όμως κάπου στο 3ο οκτάλεπτο σήμανε αντεπίθεση για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 10-11, πήραν δύναμη από τον κόσμο τους και με τρία διαδοχικά τέρματα από τη Μαργαρίτα Πλευρίτου (Περιφέρεια) και την Αλεξάνδρα Ασημάκη (Δις από δεύτερο δοκάρι και φουνταριστό), κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα άνω του ενός τέρματος.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, με το σκορ στο 13-11 η Χρυσή Διαμαντοπούλου, η οποία εισήλθε στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, έκανε την απόκρουση του αγώνα σε τετ α τετ της Ζαπλάτινα και σε λίγα δευτερόλεπτα η Μαργαρίτα Πλευρίτου σκόραρε για να δώσει ψυχολογία νικητή στον Ολυμπιακό (14-11).

Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία για τις παίκτριες του Παυλίδη, οι οποίες πανηγυρίζουν από το βράδυ του Σαββάτου την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας και το πρωί της Κυριακής θα κάνουν το 3×3 κόντρα στην αδύναμη Μεσίνα.

Σε τρομερή ημέρα ήταν η Ιταλία, Τζούλια Έμολο, η οποία σκόραρε πέντε φορές, ενώ τέσσερα προσέθεσε, τα τρία στο δεύτερο ημίχρονο, η Αλεξάνδρα Ασημάκη. Τρεις φορές βρήκε δίχτυα και η Μαργαρίτα Πλευρίτου, η οποία έδειξε εμπιστοσύνη στο εξαιρετικό της σουτ και δικαιώθηκε.

• Μικρό σκίσιμο στο φρύδι αποκόμισε στο τέταρτο οκτάλεπτο η Χριστίνα Τσουκαλά.

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 4, Πλευρίτου Μ. 3, Έμολο 5, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

Ουραλότσκα: Νεζμάνοβα 1, Καρίμοβα 5, Ζελέντσοβα 3, Λάπτεβα 2, Γκαλιμζιάνοβα 1, Μπέρνσεβα 1.

Οκτάλεπτα: 3-4, 4-3, 6-4, 5-2.