Αέρα ο Ολυμπιακός από την Γλυφάδα

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι αν και δυσκολεύτηκαν στην αρχή στην συνέχεια πάτησαν γκάζι και πανηγύρισαν την νίκη επί της Γλυφάδας με 5-15.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι, με την Γλυφάδα όμως να αιφνιδιάζει τους ερυθρόλευκους και ύστερα από αριστοτεχνικό κλέψιμο του Παπαναστασίου, ο Σκουμπάκης κέρδισε τον Πάβιτς και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του ενώ πέτυχε και το πρώτο γκολ της νέας αγωνιστικής περιόδου. Ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει τον ρυθμό του και ο Γεννηδουνιάς στην πίεση μπόρεσε και έκανε εύκολα το 1-1.  Η ομάδα των Νοτίων προαστίων είχε ζεσταθεί για τα καλά δεν σταμάτησε να πιέζει και τρία λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου ο Παπαναστασίου έβαλε προσωρινά μπροστά στο σκορ την ομάδα του.  Ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φουντούλης ύστερα από την αποβολή του Ρομπόπουλου εκμεταλλεύτηκε τον παραπάνω και έκανε εύκολα το 2-2. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Αυτό έκανε τον Θοδωρή Βλάχο να καλέσει ταιμ-αουτ, κάτι που φάνηκε ότι έπιασε τόπο αφού ύστερα από τις φωνές του οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί και με τους Ομπράντοβιτς και  Φουντούλη έκλεισαν τη πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 2-4.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Μάζη, μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ  και το κατάφεραν έστω και προσωρινά, όταν ο Τζελάτης από το δοκάρι μείωσε σε 3-4. Αυτό όμως ήταν προσωρινά καθώς οι παίκτες του Βλάχου είχαν βρει για τα καλά ρυθμό και ο Ομπράντοβιτς εύκολα έκανε το 3-5 πανηγυρίζοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.  O Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και χωρίς πρόβλημα ο Δερβίσης ανέβασε και άλλο τον δείχτη του σκορ κάνοντας το 3-6. Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με τη Γλυφάδα να πιέζει να πετύχει κάποιο τέρμα και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κυριαρχεί απόλυτα στο παιχνίδι.. Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στην πισίνα και με ένα τρομερό σερί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 3-10.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου  ήταν οι απόλυτοι μέσα στην πισίνα, με τους παίκτες του Μάζη να μη μπορούν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα όσο και αν  προσπαθούσαν.

Ετσι ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα και έφτασε εύκολα στην πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στην Γλυφάδα με 5-15

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-6,0-2, 2-3

Γλυφάδα: Γαβαλάς,Τζελάτης 1,Παπανικολάου,Αλεξίου, Παπασηφάκης Παπαναστασίου1,Γιαννόπουλος,Ρομπόπουλος,Χατζηγούλας 1,Αλβέρτης, Φωτόπουλος, Σκουμπάκης 1 , Σαλτερής, Κούκιας

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Νικολαίδης, Δερβίσης2, Μουρίκης1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 3, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς