ΝΑΙ ΡΕ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ!

Το όνειρο παραμένει ζωντανό!

Τι και αν έπαιζε με την φωτιά σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η Βουλιαγμένη κατάφερε στο τέλος να μην καεί και να πανηγυρίσει την νίκη απέναντι στην μαχητική Οραντέα με 5-8 και να είναι πλέον φαβορί για την πρόκριση.

Αύριο στις 10 το πρωί, η ομάδα του Κώστα Λούδη αντιμετωπίζει τον Ερυθρό Αστέρα του Ντέγιαν Σάβιτς και ο νικητής θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σε ένα παιχνίδι που ήξερε ότι θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση πρόκριση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, η Βουλιαγμένη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όμως αυτή που ευτύχησε να ανοίξει πρώτη το σκορ ήταν η Οραντέα με τον Γκεργκελίφι.

Η ομάδα των Νοτίων προαστίων όμως ήταν αποφασισμένη για όλα για αυτό και γρήγορα – γρήγορα μπόρεσε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ένα εκπληκτικό τέρμα του Βάσιτς.

Η συνέχεια στο παιχνίδι ήταν συναρπαστική οι δυο ομάδες έχαναν αρκετές ευκαιρίες μέχρι να έρθει ο Χρήστος Αφρουδάκης να πετύχει το πρώτο του τέρμα στην διοργάνωση και να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ενώ λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ο Σαρτζετάκης έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων κάνοντας το 1-3 πριν μειώσουν οι Ρουμάνοι σε 2-3 λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου οχταλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους παίκτες του Κώστα Λούδη καθώς δέχτηκαν γρήγορα – γρήγορα την ισοφάριση από τον Βάντσικ στο 7.14 και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά.

Ο Βάσιτς που ήταν ο κορυφαίος στο σημερινό παιχνίδι με εκπληκτικά τέρματα στο παραπάνω μπόρεσε και έδωσε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του δίνοντας νέα πνοή στους συμπαίκτες του. Τέσσερα λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου ο Σάμπο υποπίπτει σε πέναλτι και ο Βάσιτς που συνεχίζει να κάνει όργια εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 3-6 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Οραντέα μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και προσωρινά μπόρεσε και μείωσε σε 4-6 με τον Ρόκα με τις άμυνες όμως να συνεχίζουν να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι αλλά την Βουλιαγμένη να χάνει αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να μεγαλώσει το προβάδισμα των δυο τερμάτων που διατηρεί, κάτι που φαίνεται ότι εκμεταλλεύτηκε η Οραντέα και 2,5 λεπτά πριν το φινάλε μπόρεσε και έφερε το παιχνίδι ξανά στο γκολ.

Η Βουλιαγμένη συνέχισε να πιέζει κάτι που απέδωσε καρπούς μιας και ο Ποντικέας μπόρεσε και έφερε ξανά την διαφορά στα δυο γκολ 5-7.

Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με άγχος και για τις δυο ομάδες που ήθελα να πάρουν με κάθε τρόπο την νίκη, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να χάνουν αρκετές ευκαιρίες ειδικά στον παραπάνω.

Για να έρθει δυο λεπτά πριν το φινάλε ο μεγάλος αρχηγός της ομάδας των Νοτίων προαστίων Χρήστος Αφρουδάκης να πετύχει ένα εκπληκτικό τέρμα και ουσιαστικά να χαρίσει στην ομάδα του την νίκη αλλά και το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 2-1, 0-1

Βουλιαγμένη: Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης 1, Βάσιτς 4, Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης 2 , Καπετανάκης, Ποντικέας 1, Καπότσης, Γκιουβέτσης, Σολανάκης, Κουρούβανης Νίκος.

Οραντέα:Πιγιέτλοβιτς, Βάνσκιν 1, Ντόμπρε, Ζένικ, Ζάμπο Ιν, Ζάμπο Ρ 1, Ρόκα 1, Μπαρέλο, Κόβατς, Τζέρτζεφ 1, Τζεοτζέσκου 1 , Κόστα, Ιλίσε, Γάβρις.