«ΘΡΥΛΟΣ» από ατσάλι μέσα στο Λαιμό!

Με όπλο την άμυνα του και τον Γιόσιπ Πάβιτς, ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα του ΝΟ Βουλιαγμένης για τη 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών, διατηρώντας το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Αλέξανδρο Γούνα και τον Πάολο Ομπράντοβιτς.

Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 3-11

Με δύο γκολ του Γιώργου Δερβίση ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, αρχικά από την περιφέρεια και ύστερα στην κόντρα, ύστερα από βεβιασμένη εκτέλεση των γηπεδούχων, η οποία επέφερε την αντεπίθεση από τον παίκτη των «ερυθρόλευκων».

Όσο η ομάδα του Κώστα Λούδη δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει, κυρίως στον παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-0 με τον Γιάννη Φουντούλη, ο οποίος αιφνιδίασε τον Μανώλη Ζερδεβά από την περιφέρεια. Παρόλα αυτά, ανάσα στη Βουλιαγμένη έδωσε σε παίκτη παραπάνω ο Θανάσης Χρυσοσπάθης, που σούταρε με τη μια υποδεχόμενος την πάσα του Χρήστου Αφρουδάκη για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο στο 1-3.

Εν συνεχεία, Πάβιτς και Ζερδεβάς, ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον μοναδικό παίκτη που κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο να είναι ο Ντίνος Γενηδουνιάς (Παίκτης παραπάνω εκ δεξιών), ενώ η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της (Παίκτης παραπάνω και εξ επαφής ευκαιρία του Βάσιτς).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γιάννης Φουντούλης πήρε ρεβάνς από τη θέα τύχη, καθώς σκόραρε με σκαστό που βρήκε στην πλάτη του Ζερδεβά (1-6), ενώ νωρίτερα (πρώτο οκτάλεπτο) είχε χάσει πέναλτι, όταν και του γλίστρησε η μπάλα.

• Αμέσως μετά ο Ντούσαν Βάσιτς και ο Στέλιος Αργυρόπουλος μονομάχησαν δυνατά, με τη μύτη του παίκτη του Ολυμπιακού να ανοίγει, γεγονός που έκανε έξαλλους τους ανθρώπους των «ερυθρόλευκων» και τον Γιόσιπ Πάβιτς, ο οποίος με φωνές πλησίαζε τον Σέρβο, ενώ απειλήθηκε σύρραξη που άμεσα έληξε.
  • Ο Βάσιτς αποβλήθηκε ΧΩΡΙΣ αντικατάσταση, με τον Ολυμπιακό να παίζει με τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Θοδωρής Βλάχος από τον πάγκο των πρωταθλητών.

Ο Γενηδουνιάς σκόραρε στο πέναλτι έπειτα για το 1-7, με το παιχνίδι να γέρνει οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε το σκηνικό στο σκορ, καθώς ο Μανώλης Ζερδεβάς με συνεχόμενες αποκρούσεις δεν επέτρεψε τη διεύρυνση της διαφοράς ούτε στο ελάχιστο.

Στην τελευταία περίοδο, η τρίτη ποινή του Κυριάκου Ποντικέα επέφερε το γκολ του Γιώργου Δερβίση σε παίκτη παραπάνω (1-8)

Ύστερα από περίπου 20 λεπτά αγώνος χωρίς γκολ, ο Μάριος Καπότσης, σκόραρε για την ομάδα του Κώστα Λούδη για το 2-8, ωστόσο η ασίστ του Μυλωνάκη στον Κώστα Μουρίκη αμέσως μετά έφερε το 2-9 υπέρ του Ολυμπιακού, από παίκτη παραπάνω και αμέσως μετά Φουντούλης και Μπούσλιε συνεργάστηκαν άψογα σε παίκτη παραπάνω για το 2-10.

Το τρίτο γκολ της Βουλιαγμένης, εν συνεχεία, σημείωσε ο Μανώλης Σολανάκης ύστερα από έξυπνη ασίστ του Χρήστου Αφρουδάκη, 2:30 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά, ο Κώστας Λούδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρότερους της Βουλιαγμένης (Δήμου, Καλογερόπουλος), την ώρα που ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει με τον Ντίνο Γενηδουνιά (3/4 εκτελέσεις σε Π/Π), κλείνοντας το σκορ στο 11-3.

Οκτάλεπτα: 1-3, 0-2, 0-2, 1-4.

Ολυμπιακός: Δερβίσης 3, Φουντούλης 2, Γενηδουνιάς 4, Μουρίκης 1, Μπούσλιε 1,

Βουλιαγμένη: Χρυσοσπάθης 1, Καπότσης 1, Σολανάκης 1.