Πικρός αποκλεισμός

Δεν θα συνεχίσει στο Τσάμπιονς λιγκ η Βουλιαγμένη, καθώς η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με σκορ 6-5 από τον Ερυθρό Αστέρα.

Η πικρή ήττα αφήνει την ομάδα του Κώστα Λούδη εκτός 3ου προκριματικού γύρου ενώ οι Σέρβοι του Σάβιτς συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Στο τέλος η Βουλιαγμένη έχασε το προβάδισμα αν και πάλεψε σκληρά να ανατρέψει την κατάσταση, με τον Καπότση να μειώνει σε 6-5, όμως τα δευτερόλεπτα που έμεναν ήταν δραματικά ελάχιστα για τη Βουλιαγμένη.

Το παιχνίδι φάνηκε οτι θα ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις άμυνες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο και τις πολλές χαμένες επιθέσεις και από τις δυο ομάδες.

Εκείνη όμως που ευτύχισε να ανοίξει το σκορ τρια λεπτά πριν την λήξη του πρώτου οχταλέπτου ήταν η Βουλιαγμένη με ένα εκπληκτικό τέρμα από τον Μάριο Καπότση. Η χάρα της όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τις λύσεις και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Τανάσκοβιτς και ουσιαστικά έβαλε φωτιά στο παιχνίδι αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να βρει δίχτυα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, οι δυο ομάδες έπαιζαν σκληρές άμυνες και οσο και αν προσπαθούσαν δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα χαρακτηριστικο είναι οτι το πρώτο γκολ στο οχτάλεπτο μπήκε από τον Βάσιτς 1,45 πριν το φινάλε για να έρθει ο Τανασκοβιτς 20” να φέρει το παιχνίδι πάλι στα ίσα με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε το ματς συνέχισε να είναι κλειστό. Ο Βασιτς, που έχει αποδειχθεί ένα από τα μεγαλύτερα όπλα της Βουλιαγμένης σε αυτό το τουρνουά μπόρεσε και τρύπησε την Σερβική άμυνα και έβαλε την ομάδα των Νοτίων προαστίων ξανά μπροστά στο σκορ, ύστερα από αρκετή ώρα. Οι Σέρβοι όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν δυο λεπτά αργότερα έφεραν πάλι το παιχνίδι στα ίσα με τον Τόχολ.

Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να παλεύουν με τον Χρήστο Αφρουδάκη να ξαναβάζει μπροστά την Βουλιαγμένη στο 5.46 (3-4) για να έρθει ο Γιόβιτς και να φέρει πάλι το παιχνίδι στα ίσα .

Ετσι το παιχνίδι παρέμεινε ισόπαλο μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, σε ένα πολύ κλειστό ματς όπου καμία από τις 2 ομάδες δεν μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.
Στην τελευταία περίοδο, όλα κρέμονταν από μια κλωστή, με τους Σέρβους να μπαίνουν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση.

Ετσι πέντε λεπτά πριν το φινάλε της μεγάλης αναμέτρησης κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με τον Στογιάνοβιτς ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σούμπεριτς έδωσε αέρα δυο τερμάτων στον Ερυθρό Αστέρα κάνοντας το 6-4.

Οι Σέρβοι, αν και άπειροι, καταφέρνουν να διαχειριστούν πολύ καλά το προβάδισμά τους μέχρι και λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης όπου ο Καπότσης μπόρεσε απλά να μειώσει σε 6-5.

Ετσι ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε και πανηγύρισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο ενώ η Βουλιαγμένη ολοκλήρωσε πρόωρα το ταξίδι της στα Ευρωπαικά σαλόνια.

Βουλιαγμένη: Βάσιτς 2, Αφρουδάκης 1, Καπότσης 2.

Ερ.,Αστέρας: Τανάσκοβιτς 2, Γιόβιτς 1, Σούμπεριτς 1, Τόχολ 1 και Στογιάνοβιτς 1.