Για πρώτη φορά σε FINAL 4 ο ΑΝΟΓ μετά το 2008!

Όχι μόνον πήρε εκδίκηση από το Π.Φάληρο, για την εντός έδρας ήττα στο πλαίσιο της Α1 ανδρών, αλλά παράλληλα ο ΑΝΟΓ προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος την Τετάρτη, κάτι που αποτελεί ιστορικό επίτευγμα για τα αγόρια του Δημήτρη Μάζη.

Συγκεκριμένα, η Γλυφάδα είχε να παίξει στα τελικά του Κυπέλλου από το 2008 και τη διοργάνωση που είχε γίνει στην Τρίπολη, μετρώντας 10 έτη χωρίς Final Four.

ΑΝΟΓ – Π.Φάληρο 7-5

Το παιχνίδι με το Π.Φάληρο ήταν μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που γνωρίζονται πολύ καλά και σε ανοδική πορεία τον τελευταίο μήνα, με το σκορ να είναι αναμενόμενα χαμηλό, ενώ ο ΑΝΟΓ με τη σφιχτή του άμυνα και τον Θωμά Γαβαλά στο τέρμα κατάφερε να αφήσει τους παίκτες του Νίκου Μαμούρη χωρίς επαφή με τα δίχτυα για περισσότερα από 16 λεπτά, γεγονός που δρομολόγησε το ποιος θα είναι αυτός που θα βρεθεί στο Final Four της Χίου σε περίπου έναν μήνα.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε το 7-3 στο τέταρτο οκτάλεπτο, με τον ΑΝΟΓ να παίρνει δύναμη από την αμυντική του απόδοση, για να ανοίξει τη διαφορά, όσο το Π.Φάληρο δεν έβρισκε τρόπο να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στο ξεκίνημά του και το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1. Στην δεύτερη περίοδο, που ήταν και η πιο πλήρης από πλευράς τερμάτων, ο ΑΝΟΓ κατάφερε να προηγηθεί με 4-3 και να πάει στο ημίχρονο με σκορ πρόκρισης. Δύο ακόμη τέρματα στο τρίτο οκτάλεπτο διαμόρφωσαν το 6-3 υπέρ των γηπεδούχων.

Έξι διαφορετικοί σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα, με τον Παπαναστασίου να σκοράρει δις, ενώ πέντε διαφορετικούς σκόρερ είχε και το Π.Φάληρο.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ 7-5

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 2-0, 1-2

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης, Παπανικολάου 1, Αλεξίου, Παπασηφάκης, Παπαναστασίου 2, Γιαννόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης 1, Φωτόπουλος, Σκουμπάκης 1, Σαλτέρης, Λεμπέσης, Μάγγος

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Νίκος Μαμούρης): Τσαλκάνης, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής, Κουρλιάφτης, Θεοδωρόπουλος 1, Κάκαρης 1, Αθανασίου, Τσαχειλίδης, Τρούλος 1, Σπηλιωτόπουλος, Γαβαλάς, Κατσαγούνος, Λιαπάκης 1, Παζαΐτης

Διαιτητές: Μπιράκης, Κραβαρίτης